انواع روش‌های تکثیر گیاه رو یک‌جا یاید بگیرید

انواع روش‌های تکثیر گیاه رو یکجا یاید بگیرید

انواع روش‌های تکثیر گیاه 

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که بخواهید از گل‌وگیاه مورد علاقتون تعداد بیشتری داشته باشید به‌طوری که اون گیاه خوشگل و دوس‌داشتی هر روز جلوی چشماتون باشه و از داشتنش لذت ببرید؟! مطمئناً هیچ کاری نشد نداره و برای رسیدن به این چالش، روش‌های کاربردی بسیاری خواهد بود. در این مقاله باهم روش‌های تکثیر و ازدیاد گیاهان را بررسی می‌کنیم که اتفاقاً در مبحث کشاورزی مرحله مهمی برای تولید گیاهان بیشتر، در باغ و خانه است؛ بنابراین تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا با مراحل جذاب تکثیر گیاهان، آشنا شوید.

 تکثیر گیاه چیست؟

در تعریف کلی به روند ازیاد گیاهان، با روش‌های مختلف تکثیر آن گیاه گفته می‌شود. در حالی که انواع مختلفی از تکنیک‌های تکثیر گیاهان وجود دارد؛ اما به‌طور کلی دو دسته وجود دارد: جنسی و غیرجنسی. تکثیر جنسی، شامل استفاده کردن از قسمت‌های گل، برای ایجاد گیاه جدید از دو پدر و مادر است! و اما تکثیر غیر جنسی، به استفاده از قسمت‌های رویشی مانند بذر برای ایجاد گیاه جدید با استفاده از یکی از والدین است.

انواع روش‌های تکثیر گیاه چیست؟

شما می‌توانید گیاهان را به طرق مختلفی تکثیر کنید که از‌ آن‌ها می‌توان به روش، بذر، قلمه، لایه‌لایه و تقسیم اشاره کرد. و علاوه بر این‌ها می‌توان به انواع مختلف قلمه‌زنی هم نام برد.

تکنیک‌های رایج تکثیر گیاهان به روش جنسی

 یکی از متداول‌ترین روش‌های تکثیر گیاهان از طریق بذر است. که چهار عامل در تاثیر موفقیت در تکثیر از طریق بذر وجود دارد: دما، نور، آب و اکسیژن. با این حال، بعضی از دانه‌ها( مانند بوته‌ها و درختان) قبل از اینکه جوانه بزنند، در طول زمستان به یک دوره سرد شدن احتیاج دارند. برای این دانه‌ها جوانه‌زنی به روش مصنوعی، باید از طریق طبقه‌بندی انجام شود. طبقه‌بندی بذر به‌منظور شروع جوانه‌زنی، شامل شکستن، خراشیدن، یا نرم شدن لایه‌های بذر است.

 انواع روش غیرجنسی تکثیر گیاهان

بسیاری از تکنیک‌های تکثیر گیاهان، غیر‌جنسی هستند. که متداول‌ترین روش‌های آن شامل قلمه زدن، لایه‌بندی و تقسیم است.

 قلمه‌ زنی

 این تکنیک تکثیر گیاه، شامل ریشه‌زایی یک قطعه از گیاه اصلی، مانند برگ، نوک، ساقه یا ریشه است. که گیاهان علفی و چوبی را می‌توان از طریق قلمه زدن تکثیر کرد. به‌نوعی، قلمه از گیاهان علفی را می‌توان در هر زمان و مکان انجام داد. قلمه ساقه نرم بهتر است از اواخر بهار تا تابستان گرفته شود، درحالی‌که قلمه ساقه سخت باید در هنگام خوابیدن گیاهان یعنی در پاییز و زمستان گرفته شود.

طول اکثر قلمه‌ها باید با برش‌های مورب حدود ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر باشد هر گونه برگ در قسمت پایین ساقه باید گرفته شود و قلمه‌ها باید پس از قرار گرفتن در محیط رشد ( شن، خاک، سنگ و پرلیت) قرار گیرند. سپس باید در برابر نور روشن و مستقیم گیرند. قلمه‌های ریشه را می‌توان در تاریکی نگه داشت که ریشه‌دهی از چند روز تا چند ماه طول می‌کشد.

 لایه بندی گیاه

 این تکنیک شامل ریشه‌زایی بخشی از گیاه اصلی، قبل از قطع آن است. لایه‌بندی ساده با خم شدن شاخه‌ای به زمین، و افزودن مقداری خاک روی قسمت میانی و سپس لنگر انداختن آن در محل، با سنگ انجام می‌شود. زخم کردن شاخه، اغلب می‌تواند به تشویق روند ریشه‌دهی کمک کند. و هنگامی که ریشه ظاهر شد، شاخه را می‌توان از گیاه مادر جدا کرد.

لایه لایه سازی، شامل بریدن ساقه و باز کردن آن با خلال دندان یا وسیله مشابه است. سپس این گیاه را مرطوب کنید و در پلاستیک یا فویل بپیچید. لایه‌بندی معمولاً در اوایل بهار یا اواخر تابستان انجام می‌ّشود.

تکنیک تقسیم

 در این روش که شامل تجزیه توده‌های گیاهان برای تشکیل گونه‌های جدید است. که معمولاً در زمین حفر می‌شوند یا در حین تولید مجدد گیاهان انجام می‌شوند. به‌طور کلی، گیاهان گل‌دار در بهار و تابستان تقسیم می‌شوند در حالی که عکس این روش برای گل‌های پاییزه وجود دارد، که در بهار اتفاق می‌افتد. هنگام تقسیم گیاهان، هر قسمت باید دارای ریشه، پیاز یا غده باشد تا گیاه رشد کند. که در این روش می‌توان در زمین یا ظروف مخصوص، انجام داد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را به روش‌های ساده و کاربردی آشنا کنیم. تکثیر گیاهان را می‌توان از جمله روش‌های لذت‌بخش عنوان کرد، که ما را در تمام مراحل با یک چالش جذاب و پربار آشنا می‌کند. اگر نکته مبهم و جا افتاده‌ای در این مقاله روبرو شدید حتما برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا