شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

انواع گل داوودی (به‌همراه معرفی جداگانهٔ هر کدام)

آیا می‌دانید هر گلی برای خودش یک نماد است؟ می‌دانید کدام گل نماد شادی، مثبت‌اندیشی و زندگی طولانی‌ است؟ خب اگر بگوییم انواع گل داوودی نماد این ویژگی‌‌های مثبت است. حتماً از این به بعد به‌چشم دیگری به این گل نگاه خواهید کرد!

راستش را بخواهید گل داوودی فقط به یک نوع محدود نمی‌شود. این گل انواع و اقسام بسیاری دارد که حتی ممکن است نامشان هم به گوشتان نخورده باشد! برای همین در این مقاله سعی داریم شما را با انواع گل داوودی آشنا کنیم؛ تا اگر قصد کاشت این گل را داشتید بدانید تنوع زیادی پیش‌رویتان است! پس تا پایان با «گیامیا» همراه شوید.

معرفی گل داوودی

انواع گل‌های گل داوودی، در کنار گل رز، دومین گل محبوب در جهان است. ۴۰ گونهٔ وحشی و هزاران نوع گل داوودی وجود دارد. واریته‌ها می‌توانند از نظر اندازه، رنگ و تعداد گل در هر ساقه متفاوت باشند.

زادگاه این گل به کشورهای آسیایی چون چین و ژاپن بر می‌گردد. و از آنجا به کشورهای دیگر راه پیدا کرده است. گل داوودی در فرهنگ‌های مختلف نماد و سمبل مخصوص به خود را دارد. برای مثال در کشور چین نماد زندگی طولانی و شانس است.

علاوه بر این گل داوودی به کاهش آلودگی هوا نیز کمک می‌کند؛ بنابراین در شهرهای شلوغ می‌تواند گزینهٔ خوبی برای نگهداری در تراس آپارتمان باشد. همچنین با رنگ‌های جذاب و دلبرانه جلوهٔ زیبایی به آن محیط ببخشد.

به طور کلی،  گل‌های داوودی ترجیح می‌دهند در خاک زهکشی خوب رشد کنند و حداقل به شش ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند. نگهداری آنها نسبتاً کم است، اما برای تشویق به گل‌های بیشتر در پاییز، باید در اواسط تابستان هرس شوند.

انواع گل داوودی

تقسیم بندی انواع گل‌ داوودی بر اساس شکل و فرم گل‌های آن به ۱۳ گونه تقسیم می‌شود. گل داوودی از دو نوع گلچه تشکیل می‌شود.  گلچه‌های زبانه‌ای که در قسمت بیرونی گل قرار دارند و گلچه‌های لوله‌ای که در قسمت درونی گل قرار دارند. گلچه‌های زبانه‌ای در واقع نقش گل‌های ماده را ایفا می‌کنند که از نظر رنگ، به‌غایت رنگارنگ و از نظر شکل نیز بسیار جذابند.

فرم کم پر (single blooms)

این نوع گل داوودی به لطف گلبرگ‌های سفید و مراکز زرد، بسیار شبیه گل مارگاریت است.  تفاوت اصلی این است که مرکز گل مارگاریت بزرگتر و گلبرگ‌های آن‌ به طور مساوی در اطراف آن قرار دارد. وقتی گل‌های داوودی رشد می‌کنند، کیفیتی بوته مانند دارند و معمولاً ارتفاع آنها ۵۰ تا۶۰ سانت است ، اگرچه برخی از انواع کوچکتر هرگز به یک متر نمی رسند. بعضی اوقات در هر ساقه یک گلبرگ وجود دارد ، در حالی که در بعضی مواقع دیگر گیاهان تک شکوفه‌ای می‌توانند به صورت خوشه‌ای رشد کنند. برخی از انواع آن شامل جزیره یخی (Icy Isle) است که دقیقاً مانند گل مارگاریت زرد و سفید به نظر می‌رسد و جزیره آتش که متشکل از یک مرکز زرد و گلبرگ های قرمز است که دارای نوارهای زرد است. همچنین بعضی گونه‌ها را در استفاده از رایحه اسپری استفاده می‌کنند.

فرم-کم-پر-داوودی

 

فرم خوشه‌ای (quilled blooms)

همانطور که از نام آن پیداست، این گونه از گل‌های داوودی گلبرگ‌هایی دارند که به صورت خوشه‌ای و شبیه پنبه هستند. گلبرگ‌ها بسیار باریک‌ند و بعضی از آن‌ها در انتهای آن جمع می‌شوند. در واقع، برخی از گلبرگ ها به دلیل لبه پهن آن تا حدودی شبیه قاشق است. برخی از انواع آن شامل Lola است که اندازه بسیار بزرگی دارد و از گلبرگ‌های زیبایی شبیه به اسطوخودوس برخوردار است. همچنین ارتفاع آن به ۵ متر نیز می‌رسد.

فرم-خوشه‌ای-داوودی

 

فرم عنکبوتی ( spider blooms)

این گونه از گل داوودی گلبرگ‌هایی باریک و بلند، شبیه به پاهای عنکبوت دارد. گلبرگ‌ها با اینکه بلند و لوله ای شکل‌ند؛ اما اغلب به جهات مختلف پژمرده می‌شوند. گونه عنکبوتی در رنگ‌های زرد و برنزی و سفید دیده می‌شود. همچنین دارای گلبرگ‌هایی است که از بسیار ریز تا درشت متغیر است. و در انتهای آن قلاب یا پیچ می‌شوند.

فرم-عنکبوتی-داوودی

 

فرم آنمون (Anemone)

این نمونه از انواع گل داوودی دارای یک دیسک مرکزی است که گلبرگ‌ها اطراف آن را احاطه کرده‌اند. و شباهت زیادی به فرم کم پَر دارد. با این تفاوت که گلبرگ ها به شکل لوله ای هستند و ظاهر بالشتکی ایجاد می‌کنند. تنوع این گونه بسیار چشمگیر است زیرا دارای یک مرکز زرد و گلبرگ های کوچک به رنگ بنفش است که بالشتک ایجاد می‌کند.  و گلبرگ های بیرونی نیز تا حدی بزرگتر هستند و معمولاً به رنگ بنفش تیره با نوک های سفید رنگ دیده می‌شوند. سایز این گل تقریباً متوسط است.

فرم-آنمون-داوودی

فرم پومون (pompons)

این مدل از گلهای داوودی به نام پومون نه پمپونس – کره‌ای شکل‌ند و دارای گلبرگ‌های کوتاه است که مرکز آن‌ها را پنهان می‌کنند. انواع پومون شکوفه‌هایی بزرگ و سفید-یکدست دارند. این نمونه در اوایل تشکیل گل به شکل صاف؛ اما وقتی بالغ می شوند کاملاً گرد می شوند. اندازه گلبرگ‌ها از سایز کوچک که به اصطلاح دکمه‌ای گفته می‌شود تا بزرگ متغیر است. ارتفاع آن نیز بلند است.

فرم-پومون-داوودی

 

فرم تزيینی (decorative blooms)

اندازه گونهٔ تزیینی گل‌های داوودی متفاوت است و گلبرگ‌های آن مرکز گل را می پوشاند. بعضی از آنها بالشتک هایی صاف و بدون گلبرگ دارند که به سمت داخل خم می شوند. به عبارت دیگر، گل‌ها صاف و دارای شکوفهٔ کوتاه‌ند. اندازه گل به ۱۲ سانت می‌رسد. و ارتفاع آن نیز بلند است.

فرم-تزیینی-داوودی

 

فرم قاشقی (spoon)

این نمونه نیز تقریباً شبیه فرم آنمون است.  با این تفاوت که گلبرگ‌ها مانند قاشق‌هایی در قسمت نوک گلبرگ به نظر می‌رسند. دیسک مرکزی گل به‌شکل مسطح و بر آمده است. و اندازه گل به ۱۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن بلند است.

 

فرم قلم‌مویی یا خاری (brush or thistle blooms)

این نمونه دارای گلبرگ‌های لوله‌ای ریز هستند و به موازات ساقه رشد می‌کنند. قطر آن‌ها معمولاً بیش از ۵ سانت نیست و گلبرگ‌ها به‌شکل صاف، آویزان یا حتی پیچ خورده دیده می‌شوند. در بعضی موارد دقیقاً مانند قلم‌موی رنگ به نظر می‌رسند. ارتفاع این نمونه تقریباً بلند است.

فرم-قلم‌مویی-داوودی

فرم خمیدگی نامنظم (irregular incurve blooms)

گل‌های این گروه غنچه‌های بزرگی دارند و گلچه‌ها (گلبرگ‌ها) منحنی‌شکل دیده می‌شوند و که همین انحنای گلبرگ‌ها، مرکز گل را بسته و تو پُر نشان می‌دهد. گلبرگ‌های قسمت پایینی شکل نامنظمی دارند. قطر گل بین ۱۵ تا ۲۰ سانت متغیر است. و از لحاظ ارتفاع نیز گیاه کوتاه قامت است.

فرم-خمیدگی-نامنظم

فرم خمیدگی منظم (regular incurve blooms)

غنچه این نمونه به‌شکل دایره‌ای و گرد  وشبیه به توپ کوچکی دیده می‌شود. قطر گل نیز بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است و ارتفاع آن نیز کوتاه است.

فرم-خمیدگی-منظم-داوودی

 

فرم خمیدگی متوسط (intermediate incurve blooms)

این نمونه کوچک‌تر از «فرم خمیدگی نامنظم» دیده می‌شوند. گلبرگ‌های آن نیز کوتاه‌تر و مرکز آن توپُر است. اما از لحاظ ظاهری شبیه به گونه نامنظم است.  گلبرگ‌ها کمی حالت خمیدگی و انحنا دارند. انواع تجاری گل‌ داوودی جز همین فرم است. قطر آن نیز ۱۵ سانت یا بیشتر است و جز انواع گل داوودی با ارتفاع بلند محسوب می‌شود.

فرم-خمیدگی-متوسط

فرم رفلکس (reflex blooms)

این نوع از گل‌های داوودی دارای مراکز صاف و گلبرگ‌های بیش از حد جمع شده هستند که به سمت پایین انحنا دارند. شکوفه های کره ای شکل تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سانت عرض دارند. و معمولاً به رنگ نارنجی روشن یا تیره دیده می‌شوند. با این وجود در رنگ‌های دیگری نیز وجود دارند. ارتفاع این نمونه نیز متوسط است.

فرم-رفلکس-داوودی

فرم طبقه‌بندی نشده (unclassified blooms)

دلیل نام‌گذاری به طقه‌بندی نشده این است که گل‌هایی که در دسته‌بندی‌های  نام برده نیستند می‌توان در این دسته قرار داد.  مثلاً بعضی گل‌های داوودی دارای گلبرگ‌های عجیب و غریب و بزرگ هستند. یا گلبرگ‌های پیچ خورده‌ای روی خود داشته باشند. این‌ها جز این دسته قرار می‌گیرند.

در آخر

حتماً شما هم با دیدن این همه زیبایی در انواع گل داوودی شگفت‌زده شده‌اید. دوام گل داوودی در بین دیگر گل‌ها بیشتر است. همچنین نگهداری و مراقبت کمی برخوردار است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای خلق زیبایی تعلل نکنید. تا شاهد معجزه زیبایی و طراوت شوید.

شما می‌توانید برای خرید بذر گل مورد نظر و مشاهده تنوع محصولات به سایت «گیامیا» مراجعه کنید.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرنوش رضایی
1 مرداد 1400
5 مرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …