شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

تفاوت کود مایع و جامد

با تفاوت کود مایع و جامد بیشتر آشنا شویم

انتخاب کود مناسب حتی برای باتجربه‌ترین کشاورزان و باغبانان نیز می‌تواند روندی گیج‌کننده باشد. انتخاب نوع مناسب کود مایع و جامد مستلزم دانستن اطلاعات دقیق درباره مشکل گیاهتان است. در واقع همه کودها حاوی مواد مغذی‌اند که رشد سالم گیاه را فراهم می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها غذای کامل گیاه و به‌نوعی تمام شانزده مواد مغذی ضروری را تامین می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر نیازها یا کمبود‌های خاصی را هدف قرار می‌دهند. قبل از خرید هرنوع کود لازم است اطلاعاتی از قبیل کود مایع و جامد چیست؟ و با فواید و مزایا آن و به‌طور کلی تفاوت کود مایع و جامد آشنا شوید.

کود مایع چیست؟کود مایع

کود مایع  (liquid fertilizer)همان‌طور که از اسمش پیداست به‌صورت مایع در دسترس قرار دارد. به دلیل غلظت کود مایع بهتر است که به‌هنگام استفاده حتما آن را رقیق کنید. همچنین درصد غلظت و N.P.K یا همان درصد پتاسیم و  فسفر و نیتروژن آن بر روی محصول درج می‌شود. کود‌های مایع در دو دسته کود ماکرو و کود میکرو تقسیم‌بندی می‌شوند. کودهای مایع به‌سرعت برای جذب مواد مغذی گیاهان عمل می‌کنند. این کودها تشکیل شده از مواد مغذی پرمصرف و کم‌مصرف برای گیاهان است و به‌صورت کمپلکس از راه ریشه و برگ گیاه جذب می‌شود و مواد آلی گیاه را تامین می‌کند. و از نوع بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شوند.

فواید کود مایع

کودهای مایع، کنستانتره یا پودرهای محلول در آب با مواد شیمیایی مصنوعی است. و کاربرد آن برای چمن‌ها و گیاهان گلدلنی و آپارتمانی آسان است. پس از رقیق کردن محلول مایع با مخلوط پودری، می‌توانید با استفاده از بطری‌های اسپری یا آب‌پاش از آن استفاده کنید. این محلول سریعاً عمل می‌کند تا مواد مغذی در دسترس گساهان قرار گیرد. همچنین در انتخاب کود مناسب برای گیاهتان دستتان باز است و می‌توانید بهترین کود مایع را برای گیاهان آپارتمانی‌تان انتخاب کنید.

معایب کود مایع

اگر با غبان‌ها دستورالعمل مخلوط کردن یا استفاده از کود مایع را به‌دقت دنبال نکنند، صدمات شدیدی به گیاهان و چمن‌ها وارد می‌کنند. کود مایع باعث سوزاندن بیش از حد چمن‌ها یا به شاخ و برگ گیاه آسیب می‌رساند. از دیگر معایب کود مایع به کوتاه بودن دوره مصرف یا تاریخ انقضای آن در مقایسه با کودهای گرانول است. به‌طوری که در زمان مشخص باید از آن استفاده کرد زیرا به‌سرعت فاسد می‌شوند. و همچنین قیمت این نوع کود بیشتر از کودهای جامد است.

کود جامد چیست؟کود جامد

 کودهای جامد (solid fertilizer) به‌صورت دانه‌ای، پودری یا گرانول در بازار موجودند. این نوع کود در سایزهای مختلفی وجود دارند و به‌صورت پودری و دانه درشت در دسترس قرار دارند. طریقه استفاده از کود گرانول یا کود جامد به این شکل است که آن را بر روی سطح خاک می‌پاشند. و این روش به‌منظور اصلاح خاک و ترکیب با خاک انجام می‌شود. از لحاظ مواد تشکیل دهنده کودهای خشک شامل؛ کود تک ماده و کود مخلوط را نام برد.

مزایای کود جامد

یکی از فواید مهم کود گرانول به محدود نبودن در زمان خاص است. به این معنا که اثرات کود دانه‌ای بیشتر طول می‌کشد زیرا جامد با سرعت کمتری جذب می‌شود. دوره آزاد شدن گرانول‌ها ممکن است ۱ ماه ت ۹ ماه متفاوت باشد. مزیت کود دانه‌ای آهسته‌رهش این است که مجور نیستید آن را مرتباً استفاده کنید. استفاده از کود دانه‌ای آلی  به‌طور توجه‌پذیری احتمال آسیب رسیدن به گیاهان را کاهش می‌دهد.

مضرات کود گرانول

از آنجا که کودهای گرانول بلافاصله روی گیاهان تاثیر نمی‌گذارند. ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا نتایج مثبت نشان داده شود. گیاهان ممکن است مواد مغذی را به‌اندازه کافی سریع دریافت نکنند تا به آن‌ها کمک کند تا از کمبودها بهبود یابند.

خاک نیز ممکن است اثربخشی آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار PH قرار دهد. کودهای دانه‌ای برای عمل به‌رطوبت و دمای گرم نیاز دارند. کود جامد نیز مانند کود مایع در صورت استفاده نادرست باعث ایجاد رگه‌ها و سوختگی در گیاهان می‌شود.

نتیجه‌گیری

با توجه به تمام نکات گفته شده، اگر بخواهیم جمع‌بندی کلی از تفاوت کود مایع و جامد داشته باشیم. درواقع کودهای مایع سریع پاسخ می‌دهند، مواد مغذی تقریباً بلافاصله در دسترس قرار دارند تا از طریق ریشه یا برگ جذب شوند، کمبود مواد مغذی را به‌سرعت اصلاح کرده و یا در فصل رشد گیاه را تقویت عمومی می‌کنند. و در مقابل، اگر به‌دنبال خوراک عمومی با رهاسازی آهسته در طول یک فصل کامل برای یک درخت بالغ یا گیاه گلدان هستید. کودهای جامد ایده‌آل خواهند بود و یکی دیگر از مزایای استفاده از کودهای جامد این است که اگر زمان کافی را ندارید فقط یکبار در سال ازین کود استفاده می‌کنید.

درنهایت مهم‌ترین تعیین کننده خود شمایید برای اینکه چه کودی مناسب گیاه شما خواهد بود. زیرا نتایج بسته به انتخاب شما بسیار متفاوت خواهد بود. در این مقاله سعی شد تا به‌طور کامل شما را با کودها جامد و مایع آشنا کنیم؛ تا بتوانید در هنگام خرید به‌درستی نیاز گیاهتان را تامین کنید.

شما می توانید با بازدید از سایت گیامیا با انواع کودهای مناسب بسته به نوع گیاهانی که پرورش می دهید آشنا شوید. 

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرنوش رضایی
11 بهمن 1399
4 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …