تکثیر گیاهان به روش تقسیم

همه چیز دربارهٔ تکثیر گیاهان به روش تقسیم

برای همهٔ ما، تماشا و داشتن یک گلدون پرگل و سرسبز علاوه بر زیبایی بصری که ایجاد می‌کند باعث انرژی‌بخشی و بسیاری مزایای دیگر می‌شود؛ اما گاهی ناخواسته باعث می‌شویم این زیبایی را فدای سلامت گیاهان کنیم، در واقع گیاهان برای اینکه رشد مناسب و زیباییِ طولانی مدت داشته باشند باید با روش تقسیم فضای کافی برایشان ایجاد شود.

همچنین شما می‌توانید با تکنیک تقسیم گیاهان، باعث جلوگیری از ازدحام بیش از حد و ازدیاد آن‌ها شوید. بسیاری از گیاهان گلدانی و گیاهان چند ساله و علفی برای جلوگیری از ازدحام سیستم‌های ریشه‌ای، نیاز به تنک کردن گاه‌به‌گاه دارند. در ادامه مقاله درباره جلوگیری از ازدحام و ازدیاد گیاهان با تکنیک تقسیم بیشتر آشنا می‌شوید.

نشانه‌های ازدحام بیش از حد گیاهان آپارتمانی

 ۱. از نشانه‌های ازدحام گیاهان آپارتمانی ریشه‌هایی است که از سوراخ زهکش گلدان بیرون زده‌اند.

 ۲.گیاهان شلوغ یا سنگین به‌نظر می‌رسند.

 ۳.گیاهان به‌زودی پس از آبیاری پژمرده می‌شوند؛ زیرا ریشه آن‌ها گلدان را پر کرده است.

 ۴.خاک به‌دلیل کمبود جا قادر به نگهداری آب نیست.

 ۵. برگ‌های پایین گیاه زرد می‌شوند و بعد از می‌میرند.

۶. گیاهان قدیمی از مرکز شروع به از بین رفتن می‌کنند.

 نشانه ازدحام گیاهان چند ساله

۱. رشد در مرکز گیاه شروع به کند شدن یا از بین رفتن می‌کند.

۲. توده‌های رشد، در حلقه خارجی، چند ساله رخ می‌دهد.

۳. گیاهان ممکن است به دفعات یا به‌اندازه قبل شکوفا نشوند.

همچنین علاوه بر جلوگیری از ازدحام گیاهان، با روش تقسیم می‌توان به‌راحتی آن‌ها را ازدیاد کرد. این روش جز ساده‌ترین روش تکثیر رویشی گیاه است. گیاهانی که در سطح خاک تود‌ه‌های ساقه تولید می‌کنند، هر کدام دارای سیستم ریشه‌ای منحصر به‌خود هستند. که می‌توان آن‌ها را از ریشه تقسیم کرد. بسیاری از گیاهان آپارتمانی مانند گل داوودی، گل آستر، آگلونما، برگ بیدی، و انواع سجافی و گندمی را شامل می‌شود و علاوه بر این گیاهان باغچه‌ای و چند ساله هم ازین نوع تکنیک مستثنی نیستند که می‌توان به گل کوکب، زنبق، امین‌الدوله پیچ تلگرافی و کراسولاسه نام برد.

چگونه تقسیم گیاهان را انجام دهیم؟

تکنیک تقسیم از روش‌های راحت و بی‌دردسر تکثیر گیاه است که فقط کافی است گیاهانی را که در گلدان دارای ریشه جداگانه هستند را خارج کنید و به چند گیاه کوچک‌تر تقسیم کنید و آن‌ها را در گلدان یا باغچه بکارید. به‌نوعی از یک گیاه کامل می‌توان دو یا سه و حتی تعدادی بیشتر گیاه کوچک به‌وجود آورد.

معمولاً برای تقسیم گیاه بسته به‌نوع گیاه باید در فصل بهار انجام شود. که برای گیاهان آپارتمانی هر چقدر هوا خنک‌تر باشد گیاهان بهتری را می‌توان با این روش پرورش داد.http://how to grow plants by division sepration

مراحل تقسیم شامل

مرحله۱:

گیاه خود را برای تکثیر انتخاب کنید. و برخی از ابزارهای ساده مانند بیلچه، کمپوست یا خاک گلدان، گلدان‌های جدید، دستکش و قیچی باغچه را آماده کنید.

مرحله ۲:

گیاه گلدان خود را روی یک سطح صاف کار خالی کنید.

مرحله ۳:

خاک را از ریشه شل کنید و به‌آرامی گیاهان را از هم جدا کنید، به این صورت خواهید دید که گیاهان جداگانه از کجا تشکیل شده‌اند، وظیفه شما در این مرحله این است که گیاه را به قطعات جداگانه با ریشه‌های سالم متصل به هر قطعه تقسیم کنید.

مرحله۴:

برای جدا کردن ریشه‌ها از قیچی استفاده کنید.

مرحله۵:

ریشه‌های غیر ضروری و زاید از ریشه‌های سالم جدا کنید. تا آنجا که ممکن است با درایت ریشه‌ها را نگه دارید. با قرار دادن ریشه‌ها در کنار هم می‌توان دریافت که کدام ریشه امکان شروع یک زندگی سالم در گلدان جدید را دارد.

مرحله ۶:

گلدان‌ها یا فضایی که قرار است گیاه را در آن بکارید را با کمپوست تازه یا خاک گلدان پر کنید. در این مرحله لازم است مقداری از کریستا‌ل‌های نگهدارنده آب و کود گیاهی را در خاک مخلوط کنیم.

مرحله ۷:

هر گیاه تازه تقسیم شده را در فضای جدید خود بکارید و گلدان را با خاک دقیقا تا زیر خط گلدان پر کنید.

مرحله ۸:

روزانه به مدت یک تا دو هفته آبیاری کنید تا گیاه مواد مغذی کافی برای رشد ریشه‌های قوی خود دریافت کند.

با انجام تمام مراحل بالا شما می‌توانید به‌راحتی گیاهان دلخواهتان را با روش تقسیم تکثیر کنید. یکی از مزایای این روش در مقایسه با دیگر روش‌ها آسانی و درعین حال جذابیت آن است که علاوه بر گیاهان بیشتر تجربه فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم می‌کند.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا