شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

شوک شدن گیاهان

شوک شدن گیاهان؛ علائم و راه‌های درمان

 گیاهان هم مانند ما انسان ها دچار استرس می شوند. چه زمانی که جابجایی یکباره باشد چه طی گذشت چند روز  بعد از تغییر مکان جدید رخ دهد. شوک شدن گیاهان اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است. ما انسان‌ها باید این واقعیت را بپذیریم که گیاهان برای انتقال و جابه‌جایی طراحی نشده‌اند. و با هر بار جابه‌جایی آن‌ها باعث بروز مشکلاتی در آن‌ها می‌شویم. برای جلوگیری از این عارضه و راه‌های درمان شوک شدن گیاهان باید نکاتی را بدانید،که ما در این مقاله تمام این نکات را به شما خواهیم گفت؛ پس تا پایان با گیامیا همراه باشید.

علائم شوک شدن گیاه

هر زمان که شوک شدن گیاهان یک شبه اتفاق بیفتد یا طی چند هفته به هرحال دارای علائمی خواهد بود. برگ‌ها زرد،قهوه‌ای،پژمرده،تیره یا با یک تماس دست می‌ریزند. ساقه‌ها به‌شکل افتاده و خشک می‌شوند. جوانه‌ها می‌ریزند یا تشکیل نمی‌شوند. در صورت درمان نکردن این علائم، شوک به‌طور بالقوه به گیاه شما آسیب وارد می‌کند و حتی منجر به متوقف شدن رشد گیاه و مرگ گیاهتان می‌شود.علائم شوک شدن گیاهان

را‌ه‌های جلوگیری از شوک شدن گیاه بعد از جابجایی

. یکی از شایع‌ترین علل شوک گیاه تعویض گلدان است. در این حالت تغییر محیط رشد گیاه باید با ملایمت و بدون آسیب رساندن به ریشه گیاه انجام شود. باید دقت کنید که برای انتقال گیاه مراقب ریشه آن باشید.

. آبیاری منظم و عمیق بعد از جابه‌جایی گیاه به‌منظور تامین رطوبت ریشه گیاه باید انجام شود. زیرا بهتررین راه برای حفظ ریشه و جلوگیری از شوک، در بوته‌ها وگیاهان و حتی درختان بزرگ و چوبی است. یکی از علت پژمرده شدن گیاهان بعد از جابجایی نرسیدن آب کافی به ریشه گیاه است.

. تا جایی که امکان دارد از قطع قسمت‌هایی از ریشه گیاه جلوگیری کنید. به این معنی که از کوتاه کردن ریشه یا بریدن قسمت‌هایی از ریشه تا جای امکان جلوگیری کنید. و سعی کنید ریشه گیاه را همانطور که هست به مکان جدید خود انتقال دهید.

. موقع جابجایی گیاه ممکن است خاک اطراف ریشه گیاه دچار خشک شدگی شود، بنابراین فراموش نکنید که خاک اطراف ریشه را مرطوب کنید زیرا یکی از دلایل شوک در گیاهان خشک بودن قسمتی از خاک اطراف ریشه گیاه خواهد بود.

. مالچ پاشی نیز در جلوگیری از شوک شدن گیاه می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد. برای انجام این روش به اندازه ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر بروی قاعده گیاه، مواد آلی بریزید. شما می‌توانید از نواد غیر آلی مثل شن وماسه نیز به‌عنوان مالچ استفاده کنید البته قبل ازینکار باید در اطراف گیاه فایبرگلاس بریزید.

چگونه شوک شدن گیاه را درمان کنیم؟

۱. دادن آب قند

محلول بسیار ضعیف از آب‌وشکر یا آب‌قند روشی بسار مفید برای درمان شوک شدن در گیاهان محسوب می‌شود. دادن آب قند را هم می‌توان بعد از جابجایی برای پیشگیری از شوکه شدن انجام داد. هم روشی‌ست که بعد از شوکه شدن انجام می‌شود. البته ممکن است روش مطمئنی نباشد اما ارزش امتحان کردن را دارد ویا به حداقل رساندن شوک کمک کند.

۲. هرس کردن گیاه

هرس کردن گیاه باعث می‌شود تا گیاه روی رشد مجدد ریشه‌ها تمرکز کند. در گیاهان چند ساله  و یکساله  بوته‌ای هرسِ یک‌سوم از گیاه منجر به حفظ ریشه می‌شود و درنهایت باعث درمان شوک شدن گیاهتان می‌شود. اگر هم گیاهی با ساقه اصلی دارید، نیمی از هر برگ را قطع کنید.

۳. مرطوب کردن خاک

خاک را بعد از جابجایی به خوبی آبیاری کنید و اطمینان حاصل کنید که خاک از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. و به‌نوعی گیاه در آب غوطه‌ور نیست. این روش در جلوگیری از شوک شدن گیاه کمک کننده خواهد بود.

۴. صبور باشید

گاهی اوقات گیاه ، به زمان نیاز دارد تا پس از شوک وارده بهبودی خود را بدست بیاورد. کمی وقت بگذارید و مثل همیشه از آن مراقبت کنید تا خود‌به‌خود از حالت ریکاوری برگردد.

۵. استفاده از آسپرین

یکی دیگر از راه‌‌های درمان شوک شدن گیاه استفاده از آسپرین است. شما می‌توانید قرص آسپرین را در آب حل کنید و آن را پای گلدان بریزید.

در این مقاله سعی کردیم با نکاتی درباره چگونگیِ جلوگیری از شوک شدن گیاه و متوقف شدن رشد گیاه شما را آشنا کنیم. اکنون که دیگر این اطلاعات را به‌دست آوردید. می‌دانید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین با چگونگی جلوگیری از این عارضه به درمان گیاهان محبوبتان نیز نیازی پیدا نخواهید کرد. 

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرنوش رضایی
27 دی 1399
3 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …