آشنایی با تکنیک لایه بندی در تکثیر گیاهان

لایه بندی گیاه چیست؟

لایه بندی گیاه

 کمتر کسی با روش جذاب و کاربردی تکنیک لایه بندی در تکثیر گیاهان آشنایی دارد، این روش به شما امکان می‌دهد با چند ترفند ساده گیاه دلخواهتان را در تعداد بیشتری ایجاد کنید. لایه بندی در واقع راهی برای جایگزین کاشت از طریق بذر است. اغلب مردم با قلمه زدن و ریشه زدن، برای ایجاد گیاهان جدید اطلاع دارند؛ اما ما می‌خواهیم با این روش کمتر شناخته شده که همان لایه بندی است، شما را بیشتر آشنا کنیم.

تعدادی از تکنیک‌های تکثیر لایه بندی وجود دارد؛ اما همه آن‌ها با رشد گیاه، باعث رشد ریشه گیاه در امتداد یک ساقه و سپس برش قسمت بالای ساقه ریشه‌دار از گیاه پایه می‌شوند. این روش به شما امکان می‌دهد تعدادی گیاه تازه و جدید ایجاد کنید. و نسخه کاملی از انواع گیاهان مورد علاقه خودتان را به وجود آورید. در ادامه این مقاله با ما همراه زیرا قرار است اطلاعات جامعِ بیشتری از این روش در اختیار شما قرار دهیم.

درباره لایه بندی گیاه بیشتر بدانیم

لایه بندی چیست؟

تکنیک لایه بندی گیاه شامل دفن یا پوشاندن بخشی از ساقه برای ایجاد گیاه جدید است. برای اینکه اطلاعات خود را درباره لایه بندی گیاه تکمیل کنید بسته به نوع گیاهی که می‌خواهید تکثیر کنید باید با پنج روش اساسی و مهم برای انجام این کار آشنا شوید.

۱. لایه بندی سادهلایه بندی ساده

لایه بندی ساده با خم شدن یک ساقه تا زمانی که وسط خاک را لمس کند انجام می‌شود. مرکز ساقه را به زیر زمین فشار دهید و با سنجاق U شکل در جای خود نگه دارید. این کار باعث می‌شود ریشه‌ها در امتداد بخشی از ساقه که در زیر زمین است تشکیل شوند.

۲. لایه بندی نوکلایه بندی نوک

لایه بندی نوک با فشار دادن نوک یا ساقه به زیر خاک و نگه داشتن آن با سنجاق انجام پذیر است.

۳. لایه بندی مارپانتینلایه بندی مارپانت

لایه بندی مارپانت برای شاخه‌های بلند و انعطاف‌پذیر کار می‌کند. بخشی از ساقه را به زیر خاک فشار دهید و سنجاق بزنید. ساقه را بالای خاک ببافید، سپس دوباره عقب ببرید. این روش به جای فقط یک گیاه، دو گیاه به شما می‌دهد.

۴. لایه بندی تپهلایه بندی تپه

لایه بندی تپه برای بوته‌ها و درختان با ساقه سنگین استفاده می‌شود. ساقه اصلی را به سمت پایین ببندید و آن را بپوشانید. در این روش باعث می‌شود جوانه‌های انتهای ساقه به جند شاخه ریشه‌دار تبدیل شوند.

لایه‌بندی هواییلایه بندی هوایی

لایه بندی هوایی با پوست گرفتن ساقه از وسط شاخه و پوشاندن این چوب در معرض خزه و بسته‌بندی پلاستیکی انجام می‌شود. در داخل خزه ریشه ایجاد می‌شود و می‌توانید نوک ریشه‌دار آن را از گیاه جدا کنید.

چه گیاهانی را می‌توان با لایه بندی تکثیر کرد؟

بوته‌ها یا بوته‌هایی که دارای ساقه‌های انعطاف‌پذیر هستند مانند گیاهان چوبی مثل  آزالیا، بلک‌بری، رَزبری که برگ‌های خود را در امتداد ساقه از دست می‌دهند مانند درختان لاستیکی (کائوچو) و حتی گیاهانی مانند فیلودندرون همگی می‌توانند از طریق تکنیک لایه بندی تکثیر شوند.

تکنیک لایه بندی یک روش ساده و جذابی است که به دلیل کمتر شناخته بودنش کسی به سراغ آن نمی‌رود اما شما می‌توانید با این داده‌های گفته شده به راحتی این روش را برای ازدیاد گیاهان دلخواهتان به‌کار ببرید. 

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا