مواد مغذی موثر در رشد گیاهان – این خوراک گیاهانتان را بشناسید

مواد معدنی موجود در خاک

مواد مغذی موثر در رشد گیاهان

آیا شما هم می‌خواهید مواد مغذی موثر در رشد گیاهان را بشناسید، و بدانید گیاهان برای رشد خود از چه موادی تغذیه می‌کنند؟ اینکه مواد مغذی و معدنی چه تاثیری روی رشد و سلامت گیاه دارند؟ یا اصلا چرا گیاهان برای رشد به خاک نیاز دارند؟ پاسخ ساده است. گیاهان هم مانند سایر موجودات زنده برای رشد و بقای خود به مواد مغذی و معدنی نیاز دارند. مواد غذایی مورد نیاز گیاهان برای رشد، عملکرد متابولیک و تکمیل چرخه زندگی آنها لازم هستند. گیاهان کربن دی‌اکسید و اکسیژن را از هوا و از طریق برگ‌های خود می‌‌گیرند. اما سایر مواد مغذی موثر در رشد گیاهان در خاک یافت شده، و برای استفاده به کمک ریشه‌ها گرفته می‌شوند.

در این مقاله از مجله گیامیا مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را که در خاک هستند و تاثیر به‌سزایی در رشد آنها دارند، به شما معرفی می‌کنیم. به عبارت دیگر، در این مطلب توضیح می‌دهیم که چرا گیاهان برای رشد به خاک نیاز دارند.

 

مواد غذایی مورد نیاز گیاهان

گیاهان برای رشد کامل خود به سیزده ماده مغذی مختلف در خاک نیاز دارند. شش مورد از این مواد غذایی مورد نیاز گیاهان به میزان چشمگیری در رشد و شادابی گیاه موثر هستند. این مواد مغذی موثر در رشد گیاهان عبارت‌اند از: ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد و کلسیم. بدون این مواد مغذی موثر در رشد گیاهان آپارتمانی، گیاه شما رشد نمی‌کند و زنده نیز نخواهد ماند. نکته مهم درباره این مواد غذایی مورد نیاز گیاهان این است که آن‌ها به ایجاد سلول‌های جدید کمک می‌کنند؛ و سپس به بافت‌های گیاهی سازمان می‌دهند.

و اما مقادیر کمتری ازین عناصر که به‌ آن‌ها ریزمغذی (یا مواد معدنی کمیاب) گفته می‌شود، عبارت‌اند از کلر، منگنز، آهن، روی، مس، مولبیدن و نیکل. هر کدام ازین عناصر تاثیر ویژه‌ای بر روی گیاه دارند. در ادامه نگاه دقیق‌تری به مواد اصلی برای رشد گیاهان می‌اندازیم تا بهتر متوجه شویم چرا گیاهان برای رشد به خاک نیاز دارند.

 

چرا گیاهان برای رشد به خاک نیاز دارند؟

در بخش قبل گفتیم که اصلی‌ترین مواد غذایی مورد نیاز گیاهان برای رشد و نمو در خاک یافت می‌شوند. در این بخش توضیخ می‌دهیم که این شش ماده اساسی در میان مواد مغذی موثر در رشد گیاهان چه می‌کنند و تاثیر آن‌ها روی گیاهان چگونه است.

۱. نیتروژن (ازت) 

نیترات (فرمی از نیتروژن که گیاه از آن استفاده می‌کند) با تاثیر روی شاخ و برگ گیاه به رشد آن کمک می‌کند. بیشتر گیاهان در طول حیات خود به‌طور مداوم نیتروژن مورد نیاز خود را از خاک می‌گیرند. با افزایش اندازه گیاه، تقاضا برای مواد مغذی موثر در رشد گیاه و نیتروژن نیز افزایش پیدا می‌کند.

۲. فسفر

وظیفه فسفر در میان مواد مغذی موثر در رشد گیاهان آپارتمانی، کمک به رشد ریشه‌ها و گل‌هاست. علاوه بر آن، فسفر به مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی و زمستان‌های سخت کمک شایانی می‌کند.

۳. پتاسیم

پتاسیم گیاهان را تقویت می‌کند و تاثیر به‌سزایی بر رشد سریع آنها دارد. این ماده باعث حفظ آب موجود در گیاه می‌شود؛ و در رفع بیماری گیاهان آپارتمانی و از بین بردن حشرات نیز نقش موثری دارد.

۴. منیزیم

منیزیم نقش فوق‌العاده مهمی را در مواد مغذی موثر در رشد گیاهان آپارتمانی دارد. منیزیم یکی از عناصر ضروری ساخت کلروفیل است. کلروفیل همان رنگدانه سبز رنگیست که در رنگ سبز زیبای گیاهان نقش دارد.

۵. گوگرد

گوگرد به جلوگیری از بیماری، رشد گیاه و تشکیل بذر کمک می‌کند. این ماده در تولید پروتئین‌ها، اسید آمینه‌ها، آنزیم‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز گیاهان نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

۶. کلسیم

حتی اگر تا به حال نیز با تمام مواد مغذی موثر در رشد گیاهان آشنا نبودید، مطمئنا از نیاز گیاهان‌تان به کلسیم خبر داشته‌اید. کلسیم به رشد و نموی دیواره سلولی گیاه کمک زیادی می‌کند. باید بدانید که یک دیواره سلولی که به‌خوبی توسعه یافته باشد، می‌تواند باعث مقاومت گیاه در برابر بیماری شود. این ماده برای متابولیسم و جذب نیتروژن توسط گیاه نیز ضروریست.

 

نشانه‌های کمبود مواد مغذی موثر در رشد گیاه

حالا که با مواد غذایی مورد نیاز گیاهان آشنا شدید، باید نشانه‌های کمبود آن‌ها در خاک را بشناسید تا در زمان مناسب به داد گیاهان‌تان برسید. مهمترین نشانه‌های کمبود مواد مغذی موثر در رشد گیاهان آپارتمانی عبارت‌اند از:

  1. گیاه‌تان رشد و مقاومت کمی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد.
  2. ساقه گیاه ضعیف است و برگ‌های آن پیش از موعد می‌ریزد.
  3. برگ‌های گیاه نمی‌درخشند، رنگ‌پریده هستند و لکه‌های زرد دارند.
  4. اگر گیاه‌‌تان گل داشته باشد، گل آن کوچک است و رنگ طبیعی ندارد.
 
 

نشانه‌های بیش‌بود مواد غذایی مورد نیاز گیاهان

علاوه بر نشانه‌های کمبود مواد غذایی مورد نیاز گیاهان، باید مواظب باشید که میزان این مواد در خاک نیز بیشتر از نیاز گیاهتان نباشد. نشانه‌های بالا بودن مواد مغذی موثر در رشد گیاه در خاک را در ادامه می‌بینید:

  1. برگ‌های گیاهتان پژمرده است.
  2. رشد گیاه در تابستان متوقف می‌شود، و در زمستان ضعیف است.
  3. روی سطح خاک و جداره بیرونی گلدان،‌ لکه‌های سفید مشاهده می‌شود.
  4. لبه‌های برگ خشک شده، و روی خود برگ نیز لکه‌های قهوه‌ای رنگ دیده می‌شود.
 

 تهیه مواد مغذی موثر در رشد گیاهان

شما به دو روش کلی می‌توانید مواد مغذی موثر در رشد گیاهان خود را تامین کنید. روش اول اضافه کردن مواد آلی مانند کمپوست (گیاخاک)، کود دفع نشده، چای کمپوست، و امولسیون ماهی در خاک برای تامین مواد مغذی و معدنی برای گیاه است.

روش دوم و رایج‌تر استفاده از کودهای شیمیایی است. تمام این کودها در یک درجه دارای اِن‌پی‌کا (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) هستند. شما می‌توانید این کودها را به‌صورت مایع یا گرانول از همین فروشگاه برای تقویت گیاهان‌تان تهیه کنید.

3/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا