قلمه زدن گیاهان را چگونه انجام دهیم؟

قلمه‌زدن گیاهان را چگونه انجام دهیم؟

کمتر کسی پیدا می‌شه با روش تکثیر گیاهان از طریق قلمه زدن آشنایی نداشته باشه. یا حداقل برای یکبار این روش جذاب رو تو کتاب علوم بچگی تجربه نکرده باشه! اما تو این مقاله قصد داریم قلمه زدن رو به‌صورت کاملاً تخصصی و با جزئیات بیشتر برای شما عزیزان ارائه بدیم؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با یک سفر گیاهی جذاب آشنا شوید!

قلمه زدن یعنی چه؟

در تعریف ساده به جدا کردن قسمتی از گیاه مادر برای ریشه زایی و تکثیر گیاه گفته می‌شود. در واقع قلمه زدن گیاهان، یکی از چند روش‌های متداول تکثیر گیاهان محسوب می‌شود. یک روش رایگان باغبانی که برای آزمایش آن نیازی به یک متخصص باغبانی ندارید. و شما می‌توانید با انجام چند نکته تخصصی روند شروع قلمه زدن گیاه را شروع کنید. این روند بسیار ساده است و فقط به ابزار برش مناسب، تمیز و تیز و هورمون ریشه زایی برای کمک به رشد بهتر ریشه نیاز است.

قلمه زدن را می‌توان از چهار عضو اصلی گیاه یعنی ساقه، برگ، جوانه برگ و ریشه گیاه انجام داد. که یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها از طریق ساقه است. و همین قلمه ساقه نیز، به سه نوع قلمه خشبی(چوبی )، نیمه خشبی(نیمه‌‌چوبی ) و قلمه نرم(علفی و سبز) تقسیم می‌شود. و همچنین زمان برداشت قلمه بستگی به نوع گیاه، شرایط محیطی، زمان و سن گیاه دارد.

انواع قلمه‌ها و زمان برداشت آن‌ها

قلمه ساقه نرم (علفی وسبز)

اغلب گیاهان از قلمه با ساقه نرم(علفی وسبز)، ریشه می‌دهند که در بهار رشد می‌کنند و سلول‌های داخلی آن‌ها بسیار فعال هستند که باعث می‌شوند تولید مثل آن‌ها معمولاً آسان باشد. در این نوع قلمه گیری ساقه‌ای با اندازه حداکثر ۱۵ سانتی‌متر نیاز است.

قلمه‌ نیمه خشبی(نیمه چوبی)

 قلمه زدن با ساقه نیمه خشبی را می‌توان در اواخر بهار و تابستان انجام داد. قلمه گیری را می‌توان با ساقه‌ای آغاز کرد که دارای  حداقل چهار یا هشت برگ شده باشد. زیرا داشتن برگ به ریشه زایی گیاه کمک بیشتری می‌کند.

قلمه خشبی (چوبی)

در این نوع قلمه گرفتن از ساقه‌ای چوبی و کاملاً بالغ استفاده می‌شود. در واقع همان‌طور که از اسم آن مشخص است این نوع قلمه گیری از ساقه چوبی و بدون برگ انجام می‌گیرد. و در پاییز و زمستان قلمه‌گیری آغاز می‌شود. و اندازه قلمه‌ها دوبرابر بیشتر از دو روش گفته شده خواهد بود که تقریباً نیم‌متر است. به دلیل چوبی و سخت بودن این نوع قلمه ریشه‌زایی آن نیز زمان بیشتری طول می‌کشد.

چگونه قلمه زدن گیاهان را آغاز کنیم؟

اولین جنبه ازدیاد قلمه‌ها استفاده از گیاهان سالم است؛ فقط یک گیاه سالم به شما بافت خوبی می‌دهد که از آن رشد گیاه آغاز شود. همچنین گیاه باید به خوبی آبرسانی شود. سلول‌های موجود در بافت گیاه برای رشد بهتر و ایجاد سیستم ریشه‌ای به رطوبت نیاز دارند. اما برش ساقه هم نباید بیش از حد مرطوب بماند یا پوسیده شود و حتی بافت خشک نیز سلول‌های ریشه‌ای مناسبی ایجاد نمی‌کند

برش زدن ساقه برای قلمه زدن گیاه از مهم‌ترین فرایند قلمه گیری است. تیغه بسیار تیز از آسیب دیدن گیاه مادر و از ریشه دهی لبه گیاه جلوگیری می‌کند. این وسیله همچنین باید بسیار تمیز باشد تا از ایجاد هر گونه بیماری و عوامل بیماری‌زا در گیاه را به حداقل برساند. در واقع شروع قلمه زدن گیاه بسیار آسان است اما باید چند قانون را رعایت کنید تا مطمئن شوید گیاه بالقوه و کودک از هر مزیتی برخوردار است.

شرایط ریشه‌زایی قلمه گیاه

دمای مناسب ریشه زنی قلمه باید ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد اما این دما می‌تواند بر اساس نوع گیاه نیز متغیر باشد مثلاً گیاهان استوایی برای ریشه‌زایی بهتر به دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد احتیاج دارند.

رطوبت مناسب نیز یکی از عوامل موثر در ریشه زایی محسوب می‌شود.

نور زیاد و مناسب برای ریشه زایی و رشد بهتر قلمه‌ها بسیار موثر و تاثیر بسیاری در روند فتوسنتز گیاه دارد.

نحوه ریشه زایی گیاه

قلمه‌های ریشه زایی ممکن است از هورمون ریشه‌زایی بهره‌مند شوند یا نباشند. ظرف باید از عمق مناسبی برخوردار باشد تا بتواند از عمق ریشه جدید پشتیبانی کند. قلمه را با انتهای برش زده شده در محیط‌های دارای ماده آغشته به هورمون ریشه زایی بکارید. یک کیسه پلاستیکی را روی ظرف قرار دهید و آن را در یک  مکان ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید که به‌طور غیر مستقیم روشن باشد. برای تشویق گردش هوا و مرطوب نگه داشتن محیط روزانه کیسه را باز کنید. ریشه‌ها را طی دوهفته بررسی کنید. برخی از گیاهان زودتر آماده می‌شوند برخی دیگر یک ماه یا بیشتر به طول می‌انجامد. و در انتها گیاه جدید هنگامی که سیستم ریشه کاملاً تثبیت شد، مجدداً از آن استفاده کنید.  

کلام آخر

در آخر این نکته را فراموش نکنید که هر کاری را برای اولین بار نمی‌توان به ‌درستی و بدون عیب و نقص کامل انجام داد. در هر کاری با آزمون و خطاست که می‌توان در آن تخصص پیدا کرد. ما در این مقاله سعی کردیم به تمام نکات و سوالی که در قلمه زدن گیاه برای شما ممکن است پیش بیاید توضیح دهیم. بقیه عوامل بستگی به خود شما و رعایت و اجرا کردن تمام این نکات و دانش قبلی در ارتباط با این روش تکثیر دارد؛ بنابراین با رعایت این نکات می‌توانید در قلمه زدن گیاه موفق شوید.


5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا