noah-buscher-x8ZStukS2PM-unsplash
Untitled-3 copy
فرنوش رضایی

نویسنده و ویراستار

به این 5 دلیل باید در خانه خود گیاه داشته باشید

کاشت و نگهداری گیاهان در خانه و آپارتمان فواید فراوانی دارد؛ از مزایای سلامتی جسمی و روانی گرفته تا جنبهٔ زیبایی‌شناختی و بصری که در محیط کار و منزل برای شما به ارمغان می‌آورد.

امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی و علاوه‌برآن توسعه آپارتمان نشینی، باعث فاصله گرفتن ما از طبیعت و فضای سبز شده است؛ اما کافی است با داشتن یک گلدان سبز یا اختصاص فضای کمی به کاشت گیاه، طبیعت را هرچند کوچک به خانه خود بازگردانید؛ در واقع نگه داشتن گیاه زنده و شاداب در خانه و آپارتمان ایده فوق‌العاده‌ایست که مزایای بسیاری دارد.

در اینجا به پنج دلیل مهم کاشت و نگه‌داری گیاهاندر خانه و آپارتمان می‌پردازیم.

 


  • یک نفس راحت بکشید

حتی اگر گیاهان باعث شوند که شما خاک را به درون خانه بیاورید، با این وجود باز هم گیاهان می‌توانند خانه شما را تمیز کنند. ازین نظر که گیاهان به پاک‌سازی هوا و خلاص شدن از سموم مضرّی همچون فرمالدئید و بنزن کمک می‌کنند.  و باعث می‌شوند هوای پاک و سالمی در طول سال تنفس کنید. این امر به ‌ویژه برای کسانی مفید است که در شهرهایی پر از دود و آلودگی زندگی می‌کنند. 

  •  کمک به بهتر خوابیدن

اختلال در خواب در تمام سنین معضلی است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. می‌دانیم که گیاهان در بهتر شدن هوای خانه کمک شایانی می‌کنند.گیاهانی مانند یاس، آلوئه‌ورا و اسطوخدوس رایحه‌ای تسکین دهنده‌ای دارند که باعث می‌شوند شب‌ها راحت‌تر بخوابید زیرا باعث تنظیم ضربان قلب و فشارخون می‌شوند. بنابراین اگر مشکل بی‌خوابی دارید به‌جای مصرف داروی خواب‌آور، به گیاه اسطوخدوس برسید!

  •  کاهش سطح استرس

کاشت و نگه‌داری گیاهی همچون، آنتوریوم به کاهش سطح استرس کمک می‌کند؛ در واقع بسیاری از افراد این نظر را دارند که وقتی نزدیک به گیاهان باشند احساس بهتری دارند؛ آیا تا کنون گلدان گل یا دسته گل به کسی هدیه داده‌اید؟ از ده نفر نه نفر آن‌ها بعد از دریافت هدیه شما احساس بهتری خواهند داشت. به نظر می‌رسد که گیاهان می‌توانند سطح استرس را کاهش و بهره وری را افزایش دهند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که لمس شاخ و برگ گیاهان اثر آرام‌بخش بر ناخودآگاه انسان دارد.

  •  کمک به جلوگیری از آلرژی‌‌ها

 گیاهان خانگی باعث می‌شوند که از آلرژی‌ها خلاص شوید، ممکن است که چنین تصور نکنید؛ اما در حقیقت گیاهان (مانند گیاه عنکبوتی) می‌توانند تعداد آلرژی‌های درون خانه را کاهش دهند. آیا فرزندان خردسال دارید؟ در این صورت حضور گیاهانِ مسکّن، برای سلامتی و بهداشت باید مورد توجه قرار گیرد. کودکانی که در سنین پایین گیاهانی در خانه خود دارند خطر ابتلا به آلرژی در آن‌ها کمتر است. همچنین زمانی که از عطسه مستمر کلافه شده‌اید یا چشمانتان از حساسیت بهاری ورم کرد! سعی کنید یک گیاه کاهش‌دهنده آلرژی برای منزل خود خریداری کنید.

  •  کمک به بهبود سلامت روان

گیاهان به افزایش سطح انرژی مثبت کمک می‌کنند و همچنین باعث می‌شوند احساس امنیت و آرامش بیشتری کنیم. آن‌ها حتی می‌توانند به تنهایی و افسردگی کمک کنند. مراقبت از موجود زنده به ما هدف می‌بخشد و پاداش دارد، به‌خصوص هنگامی‌که با عشق از گیاهی مراقبت کرده‌اید و آن گیاه شکوفا می‌شود. گیاهانی همچون بنفشهٔ آفریقایی (saintpaulia) به‌آسانی با کمترین مراقبت شکوفا می‌شوند. و در طول سال شاداب و سرزنده هستند.

سخن آخر اینکه استفاده از گیاهان در محل کار و خانه می‌تواند یک عنصر بسیار مفید برای زندگی و کار در شرایط همه گیری باشد. گیاهان تاثیرات مناسبی برای جسم و روان ما ایجاد می‌کنند که به طور همزمان باعث بهبود سلامت روان، بهبود عملکرد شناختی، و افزایش رطوبت می‌شوند؛ که نه‌ تنها باعث کاهش انتشار قطرات بازدم می‌شوند بلکه غشای مخاطی سالم را حفظ می‌کنند، همچنین باعث کاهش عطسه و سرفه، و محافظت ما در برابر ذرات معلق موجود در هوا می‌شوند.

 کاشت و نگهداری گیاهان علاوه براین لیستی که برای شما تهیه کردیم مزایای بیشتری خواهد داشت. کافی‌است همین الان با سفارش یک گیاه زنده، شادابی و سرزندگی را برای خانه خود به ارمغان بیاورید.بعضی‌ها ممکن است در حال خواندن این لیست باشند و با خود بگویند، بله گیاهان عالی هستند اما فقط نمی‌توانم آن‌ها را زنده نگه دارم. خبر خوب اینکه گیاهان زیادی وجود دارند که به مراقبت کمی احتیاج دارند مانند انواع کاکتوس‌ها و گیاهان دیگر پس هیچ بهانه‌ای وجود ندارد پس برو و برخی از آن‌ها را برای زندگی خود به ازمغان بیاور.

0/5 (0 Reviews)
اسکرول به بالا