شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

کلات آهن چیست؟

اگر به قصد خرید کود برای گیاهان زینتی و خوراکی‌تان به فروشگاه‌های اینترنتی یا فیزیکی سر زده باشید، حتما بارها با کود کلات آهن روبرو شده‌اید. اما کلات آهن چیست؟ چه انواعی دارد؟ چطور باید از آن استفاده کرد؟ کود آهن برای چه گیاهانی مضر است؟ و بسیار سوالات دیگر.

در ادامه به‌طور کامل توضیح می‌دهیم که کود کلات آهن چیست و اصولا چه فایده‌ای برای گیاهان مختلف دارد. همچنین، نشانه‌های کمبود آهن در گیاهان را مرور می‌کنیم تا بدانیم در چه شرایطی باید از کود آهن برای گل و گیاه استفاده کرد. با مجله گیامیا همراه باشید.

فهرست مطالب

کود کلات آهن چیست
کود کلات آهن

کلات آهن چیست؟

کود کلات آهن (Iron Chelate) مکملی برای گیاهان است که به کمک ماده‌ای به نام چنگالنده (Chelator) تولید می‌شود. چنگالنده ماده‌ایست که با اتصال به یون‌های فلزی، ساختار پایدارتری تشکیل می‌دهد.

این ساختار پایدارتر برای آن است که مطمئن شویم آهن به شکل قابل جذب در دسترس گیاه قرار دارد. علاوه بر این، زمانی که آهن (و هر عنصر دیگری) به شکل کلات شده در می‌آید، عناصر دیگر نمی‌توانند مزاحم جذب آن شوند. بنابراین، کود کلات آهن خیلی بهتر از کودهای معمولی جذب گیاه می‌شود.

کود کلات آهن راه حلی عالی برای گیاهانی است که از کلروز آهن رنج می‌برند. کلروز آهن نوعی کمبود آهن در گیاهان است، و زمانی بروز پیدا می‌کند که قادر به جذب مواد مغذی آهن از خاک نباشند.

انواع کود آهن

اگر استفاده شما از کود آهن تنها برای گل و گیاه زینتی و آپارتمانی است، نیازی نیست خود را با انواع کود آهن گیج کنید. اما اگر درباره این موضوع کنجکاو هستید، این بخش برای شماست.

فرمول‌های شیمیایی مختلفی برای تولید کود آهن برای گل و گیاه وجود دارد. از جمله معروف‌ترین انواع کود آهن می‌توانیم به:

  • کلات آهن EDTA (مناسب برای کوددهی محلول پاشی)
  • کلات آهن DTPA
  • و کلات آهن EDDHA اشاره کنیم.

این حروف انگلیسی به ما نشان می‌دهند که کود کلات آهن با چه ماده‌ای کلاته شده است. انواع دیگری مانند کلات آهن سیترات، آمینو اسید و هیومیک-فلوئید اسید هم موجودند.

مقاومت هریک از این کودها برای PHهای مختلف متفاوت است. اما تقریبا همه آنها طوری طراحی شده‌اند که PHهای وسیعی (تا 11) را پوشش دهند. پس هنگام خرید کود اهن برای گل و مصارف خانگی نیازی به دقیق شدن در این موضوع نیست.

انواع کود آهن برای گل و گیاه
نمونه دیگری از کود آهن برای گل و گیاه

کارکرد آهن برای گل و گیاه چیست؟

به عنوان یک باغبان تازه‌کار یا کارکشته، حتما از نیاز گیاهان به موادی مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر و عناصر ریز مغذی مانند منیزیم و آهن مطلع هستید. نقش آهن برای گل و گیاه مختلف حیاتی‌ست، چون:

  • به رشد و عملکرد صحیح کلروفیل کمک می‌کند (بدون کلروفیل، شاخ‌وبرگ گیاه رنگ سبز درخشان خود را از دست می‌دهند).
  • در تثبیت نیتروژن، انتقال انرژی و متابولیسم و تنفس گیاه نقش مهمی دارد.

در صورت کمبود آهن در گیاهان، آنها با مشکلاتی روبرو خواهند شد. جالب است بدانید که به طور کلی، ما به تهیه مکمل‌های آهن برای گل و گیاه تمایل نداریم. چون خود خاک معمولا آهن زیادی دارد، و گیاه می‌تواند آن را از خاک بگیرد.

با این حال، شرایط خاصی وجود دارد که منجر به کمبود آهن در گیاهان می‌شود. در این حالت خرید کود اهن بهترین راه حل است.

کود آهن برای چه گیاهانی مضر است؟

احتمالا همانجا که گفتیم کلات آهن چیست و کارکرد این عنصر را توضیح دادیم، مشخص شد که آهن اصولا برای هیچ گیاهی مضر نیست. همه گیاهان برای رشد به این عنصر نیاز دارند. پس بهتر است به جای اینکه بپرسیم “کود آهن برای چه گیاهانی مضر است؟“، به دنبال این باشیم که افزودن کود کلات آهن به خاک در چه شرایطی مضر است.

شاید فکر کنید که خرید و استفاده از کود کلات آهن برای گل و گیاه محروم از آهن شما بهترین راه حل است. اما اگر pH خاک بالا باشد، افزودن انواع کود آهن هیچ فایده‌ای ندارد. در واقع اینکار باعث ایجاد توده‌های بیشتری از آهن می‌شود که در خاک رسوب می‌کند.

وقتی هم که آهن در خاک رسوب کند، با اکسیژن و هیدروژن واکنش نشان خواهد داد. در حالی که کود کلات آهن برای جلوگیری از این اتفاق تصفیه می‌شود. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، اینکار باعث می‌شود که آهن برای جذب در دسترس گیاهان باشد، و حتی pH‌های بالا هم به رسوب تبدیل نشود.

بعضی از گیاهان (مانند گیاهان علفی) سیستم کلاتاسیون خاص خود را دارند، و کمتر به کود کلات آهن نیاز پیدا می‌کنند. سیستم ریشه این گیاهان ترشحاتی را در خاک آزاد می‌کند که کلات‌های طبیعی هستند. این کلات‌ها اجازه می‌دهند آهن توسط ریشه گیاه حتی در قلیایی‌ترین خاک‌ها هم جذب شود.

در گیاهانی که کلات به‌طور طبیعی آزاد نمی‌شود، می‌توان از کود کلات آهن برای درمان و جلوگیری از کمبود آهن استفاده کرد. اماباید مواظب باشید تا با مصرف اشتباه و بیش از حد باعث مسمومیت آهن در آنها نشوید. برنزی و سفت شدن برگ‌ها از نشانه‌های این مسمومیت است.

کود آهن برای چه گیاهانی مضر است
با خرید کود آهن و استفاده از آن، این برگ‌ها دوباره سبز و درخشان می‌شوند.

نشانه‌های کمبود آهن در گیاهان

حالا که می‌دانیم کلات آهن چیست، خوب است با نشانه‌های کمبود آن در گیاهان هم آشنا شویم. کمبود آهن در گیاهان خود را به شکل برگ‌های لکه‌دار و زرد نشان می‌دهد. در یک گیاه، معمولا برگ‌های جوان اولین بخشی هستند که تحت تاثیر کمبود این عنصر قرار می‌گیرند. سپس، علائم به بقیه بخش‌ها گسترش پیدا می‌کند.

شاخ و برگ گیاهی با کمبود آهن دارای رگه‌های سبز و برگ‌هایی با لکه‌های زرد (به شکل‌های متفاوت) است. با گذشت زمان، کمبود آهن در گیاهان خود را به شکل رنگ‌پریدگی کلی و حتی مرگ نشان می‌دهد. در برخی از گیاهان، برگ‌های زرد تنها نشانه کمبود این عنصر است. اما برای برخی دیگر، توقف رشد، ریزش میوه و عدم گلدهی نیز دیده می‌شود.

اگر به کمبود آهن در گیاهان خود مشکوک هستید، می‌توانید خاک را آزمایش کنید تا پاسخ قطعی را بگیرید. حتی گاهی دو گیاه در کنار هم در شرایط کمبود آهن رشد می‌کنند، یکی همه علائم کمبود را نشان می‌دهد، اما دیگری کاملا رشد می‌کند. این امر به دلیل زیست شناسی هر گیاه و توانایی آن در جذب آهن است.

نکته: بعضی از گیاهان بیشتر از بقیه در معرض کمبود آهن هستند؛ از جمله آزالیا، زغال اخته، مرکبات و رز. گیاهانی هم هستند که در مقابل کمبود آهن مقاومت بالایی دارند، از جمله یوکا، کاکتوس، اقاقیا و گون.

کمبود آهن در گیاهان
رگه‌های سبز و برگ‌های زرد، نشانه کلاسیک کمبود آهن در گیاهان

نحوه استفاده صحیح از کود کلات آهن چیست؟

بیشتر کودهای آهن موجود در بازار به صورت پودری هستند. یعنی شما برای استفاده از آنها کافی‌ست کود را در آب حل کنید و محلول پاشی را انجام دهید. شما می‌توانید کود آهن را آزادانه روی شاخ و برگ کل گیاه آسیب دیده اسپری کنید.

در بسیاری از موارد، برگ‌هایی که علائم کمبود آهن را نشان می‌دهند، بهبود می‌یابند و به حالت سبز و ظاهری سالم خود باز می‌گردند؛ زیرا با استفاده از کود کلات آهن توانسته‌اند کلروفیل تشکیل دهند.

امیداواریم پس از مطالعه این مطلب به‌طور دقیق متوجه شده باشید که کلات آهن چیست، چه کاربردی دارد، کود آهن برای چه گیاهانی مضر است و غیره.

شما برای خرید کود کلات آهن برای گیاهان آپارتمانی یا محصولات زراعی خود می‌توانید به بخش خاک و کود فروشگاه «گیامیا» مراجعه کنید. برای شما تنوع بالایی از کودهای عمومی و تخصصی را آماده کرده‌ایم، تا با توجه به نیازتان بتوانید بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را با قیمت‌های رقابتی و همچنین تخفیف‌های فصلی تهیه کنید.

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
10 تیر 1400
10 تیر 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …