شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

عوارض سم سایپرمترین برای انسان

عوارض سم سایپرمترین برای انسان چیست؟ وقتی اسم “سم” به گوشمان می‌خورد، حالا هر نوعی که باشد، معمولا تصویر ظرفی که روی آن عکس جمجمه و دو استخوان ضربدری قرار دارد و بخار مشکوکی هم از آن ساطع می‌شود، در ذهن‌مان نقش می‌بندد.

با این وجود، خرید سموم خانگی و کشاورزی همیشه یک راه قاطعانه و موثر برای مبارزه با انواع موجودات مزاحم بوده‌اند؛ اما نگرانی‌هایی هم درباره آنها وجود دارد. از جمله اینکه چه تاثیری روی محیط زیست می‌گذارند، و برای انسان چه خطراتی دارند.

در این مطلب عوارض سم سایپرمترین برای انسان و نحوه درمان مسمومیت با سایپرمترین را بررسی می‌کنیم. سایپرمترین (Cypermethrin) یک سم و آفت کش چندکاره است. با این سم هم می‌توان حشرات را از بین برد، و هم درختان و محصولات زراعی را سمپاشی کرد.

فهرست مطالب

عوارض سم سایپرمترین برای انسان

سم سایپرمترین چگونه حشرات را می‌کشد؟

پیش از بررسی عوارض سم سایپرمترین برای انسان، خوب است با مکانیزم و نحوه کار این حشره کش آشنا شویم. سایپرمترین 10 درصد، 40 درصد یا … در واقع یک سم آفت کش مصنوعی با اثر تماسی-گوارشی است. جالب است بدانید که ماده اصلی این سم به‌طور طبیعی از گل داودی هم به دست می‌آید.

به محض اینکه حشرات (از آفات کشاورزی گرفته تا سوسک و کنه و ساس و …) با این سم تماس پیدا می‌کنند، سیستم عصبی آنها فلج می‌شود. بنابراین، آنها نه دیگر می‌تواند غذا بخورند، نه حرکت کنند؛ و نهایتا می‌میرند.

عوارض سم سایپرمترین برای انسان

بگذارید همین ابتدا خیال‌تان را راحت کنیم، سمیت سایپرمترین برای انسان بسیار کم است. از این گذشته، قرار گرفتن در معرض آن (مخصوصا نمونه‌های با خلوص پایین‌تر، مثلا سایپرمترین 10 درصد) در حین استفاده، برای برای حیوانات خانگی هم تقریبا بی‌خطر است.

البته منظور این نیست که این سم عوارضی ندارد، یا نباید به نحوه و مقدار مصرف سایپرمترین توجه کرد. عوارض سم سایپرمترین برای انسان پیش از هر چیز، به میزان سم و زمانی که فرد در معرض آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد. البته میزان سلامتی خود فرد و شرایط محیط هم بی‌تاثیر نیستند.

جدی‌ترین عوارض سم سایپرمترین برای انسان در حالتی است که با پوست تماس پیدا کند، یا وارد دهان شود:

  • در صورت تماس با پوست، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و احساس سوزش از عوارض آن هستند.
  • در صورت بلع، از بین رفتن کنترل مثانه، بهم خوردن تعادل، تشنج و در موارد خیلی شدید کماست.

 

علائم مسمومیت با سایپرمترین

اگر فرد هنگام استفاده از سم سایپرمترن برای حشرات نکات ایمنی (استفاده از ماسک، دستکش و عینک) را رعایت نکند، و برای مدت طولانی در معرض آن قرار بگیرد، ممکن است سایر عوارض سم سایپرمترین برای انسان را نیز تجربه کند، از جمله حالت تهوع، سردرد، ضعف عضلات، ترشح بزاق، تنگی نفس و تشنج.

اصولا علائم مسمومیت با سموم حشره کش تقریبا یکسان است. این علائم بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی هستند.

درمان مسمومیت با سایپرمترین

درمان مسمومیت با سایپرمترین (پادزهر سایپرمترین)

ساده‌ترین کار پیشگیری است. برای مثال، کارهایی مانند:

  • استفاده از دستکش، ماسک و عینک
  • توجه به نحوه و مقدار مصرف سایپرمترین
  • توجه به آلوده نشدن ظروف و مواد غذایی در حین سم پاشی
  • خارج کردن کودکان، افراد مسن و کسانی که ناراحتی تنفسی دارند از محل سمپاشی

از جمله کارهایی هستند که عوارض سم سایپرمترین برای انسان را به حداقل می‌رسانند. اگر این سم با پوست‌تان برخورد داشت، محل را خوب با آب و صابون شستشو دهید. اینها بهترین کاری هستند که می‌توانید انجام دهید، چون به دلیل سمیت کم برای انسان، سم سایپرمترین پادزهر ندارد.

در صورت مشاهده علائم، برای درمان مسمومیت با سایپرمترین ابتدا مطمئن شوید که فرد مسموم در فضایی با هوای کاملا تازه قرار دارد، و دستورالعمل‌های روی بسته سم را دنبال کنید (این نکات بسته به خلوص متفاوت هستند). سم سایپرمترین در صورت ورود به بدن، از طریق ادرار دفع می‌شود.

اگر علائم شدید هستند، برای درمان مسمومیت با سایپرمترین با پزشک مشورت کنید؛ ممکن است فرد مسموم به شستشوی معده یا برخی داروها برای کاهش علائم احتیاج داشته باشد.

علائم مسمومیت با سم سایپرمترین

عوارض سم سایپرمترین برای محیط زیست

این سم نهایتا تا 30 روز در خاک می‌ماند. البته بسته به وضعیت خاک، این زمان ممکن است تا هشت هفته هم طول بکشد. سایپرمترین توسط میکروب‌های موجود در خاک به سرعت تجزیه می‌شود، و نمی‌گذارند که در خاک زیاد حرکت کند.

بنابراین، سایپرمترین نمی‌تواند آب‌های زیرزمینی را آلوده کند. با این وجود، این سم را در آب‌های سطحی نباید تخلیه کنید، زیرا برای آبزیان به شدت سمی است. سایپرمترین برای زنبورها هم سمی است. پس اگر از این ماده به عنوان یک سم کشاورزی استفاده می‌کنید، صبر کنید تا اوج فعالیت زنبورها بگذرد.

از طرف دیگر، این ماده برای پرندها و همان‌طور که گفتیم برای حیوانات خانگی سمیت کمی دارد. سایپرمترین در برابر نور خورشید هم پایدار بوده، و تا پنچ روز روی شاخ و برگ گیاهان می‌ماند.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا هیچوقت با عوارض سم سایپرمترین برای انسان و مسمومیت با آن مواجه نشوید. جهت خرید این حشره کش و آفت کش، روش دقیق و مقدار مصرف سایپرمترین اینجا کلیک کنید.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
14 مرداد 1400
14 مرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …