شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

چه بذر گلی در پاییز بکاریم؟ گلهای پاییزی فضای باز

پس از گرمای تندوتیز تابستان، هوای معتدل پاییز فرصتی عالی برای پرورش گل‌های زینتی است. با کاشت گلهای پاییزی فضای باز فقط خزان باغچه‌تان زیبا نخواهد بود؛ بلکه در بهار نیز این گل‌ها با رنگ‌های شاداب‌شان خواهند درخشید. با ما همراه باشید تا ببینیم چه بذر گلی در پاییز بکاریم.

اگر گیاهی در این لیست نظرتان را جلب کرد، و تصمیم گرفتید که آن را در خانه، باغچه و یا بالکن‌تان پرورش دهید، می‌توانید به بخش خرید بذر گل زینتی و فصلی فروشگاه «گیامیا» مراجعه و آن را تهیه کنید.

فهرست مطالب

گل‌های پاییزی دو معنی می‌توانند داشته باشند:

  • یکی گل‌هایی که زمان کاشت آنها فصل خزان است؛
  • و دیگری گل‌هایی که در پاییز گل می‌دهند.

ابتدا گیاهان فصل پاییز که باید بذرشان را در پاییز کاشت بررسی می‌کنیم، و سپس می‌گوییم که اگر می‌خواهید اول پاییز باغچه‌ای رنگارنگ داشته باشید، چه بکارید.

چه بذر گلی در پاییز بکاریم؟

پرورش گلهای فصل پاییز از آن چیزی که فکر می‌کنید راحت‌تر است، مخصوصا در فضای باز. چون آفتاب آنقدر قوی نیست که گلبرگ‌های ظریف آنها را بسوزاند؛ باران‌های کوتاه زحمت آبیاری گلهای پاییزی فضای باز را می‌کشد؛ و حتی خبری از آفات هم نیست.

در ادامه توضیح داده‌ایم که بهتر است چه بذر گلی در پاییز بکاریم:

داوودی، از گلهای فصل پاییز

گل داوودی اصولا اولین پاسخ به این پرسش است که چه بذر گلی در پاییز بکاریم. از بین همه گل‌های موجود در این لیست، داوودی پرچمدار پاییز است؛ و درست زمانی که شب‌ها بلندتر و سردتر می‌شوند، شکوفه می‌دهند. انواع گل داوودی در واقع چندساله هستند، اما بیشتر به صورت یکساله رشد می‌کنند.

بهترین زمان برای کاشت این گل پاییزی از اواخر تابستان تا پاییز، و همچنین از اواخر زمستان تا بهار است. برای کاشت در گلدان، یک خاک سبک تهیه کنید و بذرها را روی آن بپاشید. برای کاشت در باغچه هم ابتدا خوب خاک را زیر و رو کنید. خاک را صاف کنید؛ بذرها را روی آن بپاشید، و آنها را با 0.5 تا 1 سانت کود حیوانی و خاک برگ بپوشانید.

گل داوودی

بنفشه، از گلهای پاییزی فضای باز

اینکه چه بذر گلی در پاییز بکاریم پاسخ رایج دیگری هم دارد: بنفشه. این گیاه مقاوم و انعطاف‌پذیر که علاقه‌اش به هوای خنک شهره خاص و عام است، حتی در زمستان هم شکوفه می‌دهد؛ رفتاری که اصولا انتظار آن را از گل‌های زینتی نداریم.

برای بهترین نتیجه و گلدهی، قبل از کاشت بذر این گلهای فصل پاییز صبر کنید تا گرمای هوا تمام شود.

بنفشه از گلهای پاییزی فضای باز

آهار، از گیاهان فصل پاییز

بذر آهار رشد عجیب و غریبی دارد و وقتی که آن را بکارید، تنها 6 تا 8 طول می‌کشد تا گل بدهد. این گل از تابستان تا فصل سرما بدون خستگی گل می‌دهد و فضای اطرافش را شاداب می‌کند.

این گلهای پاییزی فضای باز در مجموعه‌ای از رنگهای جسورانه و پاستلی، دو رنگ و سه رنگ، گلبرگ‌های تک‌رنگ یا چندرنگ وجود دارند، که آنها را به یک افزودنی عالی برای باغ و باغچه شما تبدیل می‌کند.

گل آهار

جعفری، از گلهای فصل پاییز

چه بذر گلی در پاییز بکاریم که بتواند بهتر از هر گل دیگری بدرخشد؟ پاسخ بدون شک گل جعفری است. گلهای شاد و بزرگ این گیاه نام‌آشنا با رنگ‌های کلاسیک‌شان، در تمام تابستان تا اولین یخبندان در پاییز شکوفا می‌شوند. با خیال راحت می‌توانید گونه‌های مختلف این گیاه را در پاییز بکارید و پرورش دهید؛ از گونه‌های بزرگ آفریقایی گرفته تا نمونه‌های ظریف‌تر فرانسوی و …

گل جعفری از گلهای پاییزی

تاج خروس، از گلهای پاییزی فضای باز

به سوال چه بذر گلی در پاییز بکاریم پاسخ‌های خاص‌تری مثل گل تاج خروس هم می‌توانیم بدهیم. اگر سنبله‌های این گل شما را به یاد آمارانت می‌اندازد، به این دلیل است که هردوی آنها متعلق به یک خانواده هستند.

علیرغم ظاهر خاصش، تاج خروس ساده‌ترین نگهداری را بین گلهای فصل پاییز دارد که از اواسط تابستان تا اواسط پاییز شکوفا می‌شود. این گل شدیدا در برابر خشکسالی مقاوم بوده، و برای باغبانان مبتدی حرفه‌ای گیاهی ایده‌آل است.

تاج خروس

فلفل زینتی، از گیاهان فصل پاییز

می‌دانیم که این گزینه از نظر فنی جزو گلهای پاییزی فضای باز نیست، اما آنقدر زیبا است که نتوانستیم به آن اشاره‌ای نکنیم. فلفل‌های زینتی دوست‌داشتنی از تابستان تا پاییز گل می‌دهند، اما چیزی که در اصل به دنبال آن هستیم، فلفل‌های روشن و خوشرنگی است که با ازبین رفتن گل‌ها ظاهر می‌شوند.

تفاوت این گیاه پاییزی با فلفل خوراکی در این است که میوه‌‎های آن به صورت قائم و روبه بالا رشد کرده، و رنگ‌های جذاب و خاصی دارند. شما می‌توانید فلفل زینتی را هم میل کنید، اما آنها یا خیلی خیلی تند هستند، یا اصلا هیچ طعمی ندارند. بذر هر دو فلفل خوراکی و زینتی نیز در «گیامیا» برای خرید به صورت عمده و جزئی موجود است.

فلفل زینتی از گیاهان پاییزی

گلهای پاییزی فضای باز

حالا که می‌دانیم چه بذر گلی در پاییز بکاریم، در این بخش گیاهانی را معرفی می‌کنیم که در پاییز گل می‌دهند. البته یک نکته را درباره این گل‌ها نباید فراموش کرد.

در فصل خزان، ممکن است کمر برخی از گیاهان چندساله گلدار پاییزی شما کمی خم شود (نمونه‌هایی که شاخه‌های بلندی دارند). آنها در تمام طول تابستان، همه انرژی خود را روی بلند و قوی شدن می‌گذارند. به همین خاطر، با باز شدن گل‌ها کمی سنگین و خم می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید آنها را در امتداد دیوار بکارید یا از قیم استفاده کنید.

گلهای فصل پاییز که در این فصل پیروزمندانه گل می‌دهند عبارت‌اند از:

کوکب کوهی

کوکب کوهی یا رودبکیا، با گلبرگ‌های طلایی-نارنجی و مرکز تیره‌رنگش جلال خاصی به فضا می‌دهد. این گل چشم‌نواز می‌تواند تا بیشتر از 1 متر رشد کند. شکوفایی این گیاهان در اواسط تابستان شروع می‌شود. اما اگر پس از ریزش آخرین گل‌ها آن را هرس کنید، اواخر پاییز نیز دوباره گل می‌دهند.

کوکب کوهی

گل سدوم

این گیاه با برگ‌های ضخیم و آبدار خود، یکی دیگر از گلهای پاییزی فضای باز است. شکوفه‌های خوشه‌ای صورتی مایل به قرمز این گل در پاییز شکوفا می‌شوند، و زنبورها، پروانه‌ها و گرده‌افشان‌های دیگر را به باغ جذب می‌کنند.

گل سدوم

آفتابگردان چندساله (زینتی)

بیشتر افراد معمولا با آفتابگردان‌های معمولی یکساله و فوق‌العاده بلند با گل‌های بزرگ‌شان آشنا هستند. نمونه‌های چندساله آفتابگردان از گیاهان فصل پاییز هتند که از اواخر تابستان تا اوایل پاییز با چندین گل (هرچند با اندازه متوسط) شکوفا می‌شوند.

افتابگردان زینتی از گلهای پاییزی فضای باز

گل مکزیکی

این گیاه معطر بوی شیرین بیان می‌دهد، و خوشه‌های بلند گل‌های بنفش خود را در پاییز به ما ارزانی می‌دارد. اگر یک باغ یا یک باغچه بزرگ دارید و در آن انواع سبزیجات و صیفی جات را پرورش‌می‌دهید، این گل پاییزی مفید را در سراسر آن بکارید، زیرا گرده‌افشان‌ها جذب شکوفه‌های آن می‌شوند.

زمان کاشت بذر گلهای پاییزی

مریم گلی زینتی

مریم گلی زینتی گونه‌های مختلفی دارد. با این وجود، تمام این گلهای فصل پاییز از اواسط تابستان تا اواخر پاییز با قدرت گل می‌دهند. گلهای مخملی آبی و بنفش این گیاه را بیشتر افراد می‌شناسند، اما شکوفه‌های قرمز و سفید آن نیز زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند.

چه بذر گلی در پاییز بکاریم

گل اشرفی

این گیاه نام‌آشنا و مقاوم از اوایل تابستان تا اولین یخبندان شروع به گلدهی می‌کند. دوره شکوفائی طولانی گل اشرفی آن را به یک گزینه عالی برای پرورش در فضای باز و بسته تبدیل می‌کند.

گل پاییزی اشرفی

زمان کاشت بذر گلهای پاییزی

در «گیامیا» می‌توانید زمان کاشت دقیق و نحوه نگهداری از گلهای پاییزی فضای باز را به‌طور کامل در صفحه هریک بررسی کنید. اما به‌طور کلی، این گل‌ها معمولا باید در بهار کاشته شده، یا تا اوایل تابستان پیوند زده شوند تا زمان کافی برای لذت بردن از شکوفه‌های آنها را داشته باشید.

بیشتر این گونه‌‎ها از اواسط تابستان شروع به گلدهی می کنند و تا شروع سرمای زمستان به اینکار ادامه می‌دهند. با توجه به زمان کاشت بذر گلهای پاییزی، آنها به اندازه کافی زمان دارند تا در خاک گرم ریشه بدوانند و گل‌های زیاد و بزرگی را در پاییز تولید کنند.

 

اکنون که هم گیاهان فصل پاییز را می‌شناسید، هم اینکه چه بذر گلی در پاییز بکاریم، تنها کار باقیمانده خرید بذر گل و پرورش آنهاست!

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
1 مهر 1400
31 شهریور 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

طرز تهیه سوسک کش خانگی
سوسک‌ها موجوداتی موذی هستند، که همه ما کم و بیش مورد آزار و مزاحمت‌ از طرف‌شان قرار گرفته‌ایم. معمولا سوسک‌هایی که با آنها مواجه می‌شویم، در دو نوع درشت …
آموزش کاشت صیفی جات در باغچه
شاید از اسمش مشخص نباشد، اما کاشت صیفی جات در باغچه یک پروژه هیجان‌انگیز است. تصور داشتن مزرعه‌ای کوچک که هرروز می‌توان محصولات تازه و طبیعی را از آن …
معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …