شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

چی بکاریم زود رشد کنه؟ 16 صیفی جات و سبزی با رشد سریع

چی بکاریم زود رشد کنه؟” سوالی‌ست که بین باغبانان عجول، برخی از باغبانان مبتدی و آنهایی که همیشه دیر به فکر سبزی کاری و کاشت صیفی جات می‌افتند، مشترک است. البته گشتن به دنبال سبزی با رشد سریع یا صیفی جات با رشد سریع هیچ ایرادی ندارد، و به مراتب از اصلا اهل پرورش گل و گیاه نبودن بهتر است!

اگر شما هم می‌خواهید بدانید چی بکاریم زود رشد کنه، مطلب پیش رو را از دست ندهید. در ادامه چند سبزی با رشد سریع و صیفی جات با رشد سریع را معرفی کرده‌ایم؛ با «گیامیا» همراه باشید.

 


چی بکاریم زود رشد کنه؟ انواع تربچه

تربچه‌ها نه تنها خیلی سریع رشد می‌کنند (آنها 4 هفته پس از کاشت آماده برداشت هستند!)، بلکه کاشت ساده و نگهداری از آنها نیز آسان است. به دلیل اندازه آنها، آنها برای هر گلدان و باغچه‌ای مناسب هستند، حتی یک بالکن کوچک. با توجه به اینکه تربچه‌ها انواع مختلفی دارند (قرمز، نقلی، سیاه و …)، می‌توان در هر فصل یک گونه مناسب از آنها برای کاشت را پیدا کرد.

خوب است بدانید که شلغم‌ها هم تقریبا زود می‌رسند؛ و تا پیش از برداشت خود ریشه می‌تواند از برگ‌هایش استفاده کنید.

چی بکاریم زود رشد کنه

پیازچه یک سبزی با رشد سریع

اگر تجربه زیادی در سبزی کاری ندارید و نمی‌دانید با چه بذری استارت بزنید، پیازچه یک انتخاب عالی‌ست (مجموعه‌های آماده کاشت هم فوق‌العاده هستند). پیازچه‌ها از پراستفاده‌ترین سبزیجاتی هستند که خیلی زود بزرگ می‌شوند، و 20 تا 30 روز پس از کاشت آماده مصرف هستند!

شما می‌توانید با کمترین میزان نگهداری، این سبزی خوش‌خوراک را در هر فصلی بکارید.

 

چی بکارم زود رشد کنه؟ ریحان

ربحان هم یک سبزی با رشد سریع است. جوانه زدن ریحان فقط 8 تا 14 روز طول می‌کشد، و برگ‌های خوش‌عطر آن حداکثر 3 هفته بعد ظاهر می‌شوند. برای برداشت یک ریحان باکیفیت، کافی‌ست به نکات زیر توجه کنید:

  • خاک باید حداقل 10 درجه سانتی‌گراد باشد (حالت ایده‌آل 21 درجه است)؛
  • خاک باید مرطوب و زهکشی‌شده باشد؛
  • بذرها باید در روز 6 تا 8 ساعت نور خورشید دریافت کنند.
سبزی با رشد سریع

خیار از صیفی جات با رشد سریع

از میان صیفی جات با رشد سریع، خیارها نه تنها 50 تا 70 روز بعد از کاشت آماده برداشت هستند، بلکه در زمان اوج برداشت می‌توانید هر چند روز یکبار خیار تازه بچینید. مانند بیشتر صیفی جات و سبزیجاتی که خیلی زود بزرگ می‌شوند، خیار سبز را نیز می‌توان در خانه و در گلدان پرورش داد.

جعفری برای سبزی‌کاری با محصول سریع

یکی از دلپذیرترین پاسخ‌ها به سوال چی بکاریم زود رشد کنه، جعفری است. این سبزی پرکاربرد و خوش‌طعم در انواع و اقسام غذاهای ایرانی و بین‌المللی کاربرد دارد، و یک سبزی با رشد سریع محسوب می‌شود.

جعفری یک گیاه عالی برای رشد در باغچه شما در خاک زهکشی‌شده یا گلدان‌های دارای کمپوست است. برای فضای باز، جعفری را اوایل بهار در آفتاب یا سایه جزئی بکارید. ظرف 3 هفته، سبزی شما جوانه می‌زند.

چی بکاریم زود رشد کنه

چی بکاریم زود رشد کنه؟ روکولا

اگر به دنبال یک سبزی با رشد سریع برای سبزی کاری در باغچه هستید، توجه داشته باشید که روکولا محصول فصل خنک است، و بهترین رشد را در بهار و پاییز دارد. شما می‌توانید بذر روکولا را اواخر زمستان یا اوایل بهار بکارید (وقتی که خاک نه یخ‌زده است و نه خیلی مرطوب).

برگ‌های روکولا را می‌توان 4 هفته بعد از کاشت برداشت کرد؛ هنگامی که طول برگ‌ها حدودا 12 سانتی‌متر است. البته یادتان باشد که همه برگ‌ها را نچینید تا سبزی بتواند رشد کامل خود را تا 45 الی 60 روز پس از کاشت ادامه دهد.

 

کاهو، از سبزیجاتی که زود بزرگ می‌شود

کاهو به کم‌توقع بودن معروف است. این سبزی اعجاب‌آور در یک فضای محدود بسیار پربار است، تقریبا اصلا دچار آفت و بیماری نمی‌شود، و بسته به گونه‌اش تنها در عرض 45 تا نهایتا 85 روز بالغ می‌شود. برای محصول بیشتر، چند هفته قبل از آخرین تاریخ سرما، بذر کاهو را در خانه نشاء کنید.

چی بکارم زود رشد کنه

گشنیز یک سبزی با رشد سریع

هنوز هم می‌پرسید چی بکاریم زود رشد کنه؟ گشنیز یک گزینه دیگر است. اگر بذر این سبزی با رشد سریع در اوایل بهار که دمای خاک بین 22 تا 23 درجه سانتی‌گراد است کاشته شود، 2 تا 3 هفته بعد جوانه می‎زند و ظرف 4 الی 6 هفته برگ برای برداشت تولید می‌کند. وقتی برگ‌ها کاملا رسیدند، ساقه آن را درست قبل از اینکه روی زمین بیاید بچینید.

 

کدو سبز از صیفی جات با رشد سریع

یکی از صیفی جات با رشد سریع که کاشت آن محبوبیت زیادی دارد، کدو سبز است. برای کاشت بذر کدو در گلدان و فضای بسته محدودیت خاصی وجود ندارد. اما برای کاشت در فضای باز، اگر در اواخر بهار بذر کدو بکارید، گیاه می‌تواند دو ماه در خاک گرم رشد کند، و 42 تا 52 به شما محصول بدهد.

کدو سبز بعد از گلدهی می‌تواند تا یکی دو سانتی‌متر در روز رشد کند. یعنی اگر یک کدوی بزرگ بخواهید، می‌توانید دیرتر محصول را برداشت کنید. اما خیلی هم صبر نکنید، زیرا ممکن است بذرهای آن خیلی بزرگ شود و خوردن آن خیلی خوشایند نباشد.

صیفی جات با رشد سریع

چی بکارم زود رشد کنه؟ نعناع

بذر نعنا در عرض 90 روز به یک گیاه بالغ و خوش و عطر و طعم تبدیل می‌شود. در این مرحله می‌توانید این سبزی با رشد سریع را تا 3 سانتی‌متر بالاتر از خاک ببرید، و پس از یکی دو ماه دیگر، شاخه‌های بلند دیگری از نعنا خواهید داشت.

از آنجا که نعناع به سرعت رشد می‌کند و پخش می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم آن را در گلدان پرورش دهید. علاوه بر نعنا، پونه کوهی هم رشد بسیار سریعی دارد.

 

اسفناج، از سبزیجاتی که سریع رشد می‌کند

بسته به میزان سرمای منطقه، شما می‌توانید از پاییز تا اوایل بهار اسفناج را بکارید. در هر صورت، مهم است که بلافاصله پس از منایب بودن دمای خاک، بذرها را بکارید تا بتوانند پیش از بلوغ کامل شش هفته در هوای خنک باشند.

چی بکارم زود رشد کنه

چی بکاریم زود رشد کنه؟ چغندر قند

چغندر را می‌توانید 7 تا 8 هفته پس از کاشت برداشت کنید، هنگامی که ریشه‌ها از توپ گلف بزرگ‌تر باشند. برای کسب بهترین نتیجه، چغندر قند را در کمپوست باغی که خوب زهکشی یا پوسیده شده بکارید. اگر دیدید چغندرها به خوبی رشد نمی‌کنند، آبیاری آنها را مورد بازبینی قرار دهید.

 

دیگه چی بکاریم زود رشد کنه؟

  • کلم پیچ (برداشت 3 تا 4 هفته پس از کاشت)
  • بچه هویج (برداشت 3 تا 4 هفته پس از کاشت)
  • لوبیا (برداشت حدود 5 تا 10 هفته پس از کاشت)
  • نحودفرنگی (برداشت 6 تا 10 هفته پس از کاشت)
5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
23 اردیبهشت 1400
12 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …