شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

گلهای مقاوم به گرما و آفتاب دوست

وقتی در تابستان از نسیم خنک کولر و بستنی شکلاتی لذت می‌برید، بخاطر گل‌های باغچه‌تان و گرمایی که باید تحمل کنند عذاب وجدان می‌گیرید؟ اگر این گلهای مقاوم به گرما و آفتاب دوست را در باغچه کاشته باشید، می‌توانید با خیال آسوده بستنی‌تان را میل کنید.

در ادامه این مطلب از «گیامگ»، 10 تا از گلهای مقاوم به گرما را به شما معرفی می‌کنیم. این گلهای آفتاب دوست برای کاشت در باغچه و یا نگهداری در تراس عالی هستند، و نور آفتاب به هیچ عنوان آنها را آزار نمی‌دهد.

گل افتاب دوست علف پروانه (Butterfly Weed)

علف پروانه یکی از گلهای مقاوم به گرما چندساله است. کسانی که به دنبال گلهای آفتاب دوست باغچه ای یا گلهای آفتاب دوست فضای باز برای فضاسازی هستند، از این گیاه به شدت استقبال می‌کنند.

در روزهای گرمی که سایر گل‌ها توان مقابله با اشعه مهاجم خورشید را ندارند، درخشش زرد-نارنجی زیبای این گل پروانه‌ها و زنبورهای عسل را جذب می‌کند. علف پروانه در دوران بلوغ تا حدود 0.5 متر قد می‌کشد، و شکوفه‌های آن از خرداد تا شهریور ظاهر می‌شود.

گلهای مقاوم به گرما
علف پروانه

شاهپسند (Lantana)، از گلهای آفتاب دوست باغچه ای

شاهپسند یکی از گلهای مقاوم به گرما ونام‌آَشنا برای ما ایرانی‌هاست. گلهای آفتاب دوست شاهپسند در خرداد شروع به شکوفایی می‌کنند، و تا اولین سرمای پاییزی متوقف نمی‌شوند. این گیاه شکوفه‌های چشم‌نوازی را در طیف وسیعی از رنگ‌ها مانند زرد ملایم، صورتی، نارنجی روشن و قرمز تولید می‌کند.

ارتفاع معقول این گل افتاب دوست آن را برای انواع فضاها مناسب کرده است، و مقاومتش در برابر خشکسالی نیز یک مزیت دیگر است. برای خرید بذر گل شاهپسند می‌توانید از طریق فروشگاه ما اقدام کنید. روش کاشت و و شرایط نگهداری آن نیز به‌طور کامل توضیح داده شده است.

گل افتاب دوست
گل شاهپسند

بداغ برفی (Viburnum)، از گلهای مقاوم به گرما

بداغ برفی یکی از گیاهان آفتاب دوست است که افراد زیادی آن را نمی‌شناسند. در اوایل تابستان، این گل افتاب دوست صحنه بی‌نظیری از شکوفه‌های سفید و ظریف با عطری محسورکننده را به شما ارائه می‌دهد. در ماه‌های باقیمانده تابستان، این گیاه به یک بوته سبز براق تبدیل می‌شود.

بداغ در برابر دمای بالا به خوبی طاقت می‌آورد، و از پرندگان و حیوانات کوچک در زیر شاخه‌های خود میزبانی می‌کند. ارتفاع این گیاه مقاوم به گرما تا 3 متر هم می‌رسد، چیزی که آن را به یکی از زیباترین گلهای آفتاب دوست فضای باز و باغچه تبدیل می‌کند.

گیاهان آفتاب دوست
بداغ (بوداغ) برفی

گل آهار (Zinnia)، از گلهای آفتاب دوست گلدانی

گل آهار را هم می‌توان یکی از گلهای آفتاب دوست گلدانی و آپارتمانی در نظر گرفت، و هم از گلهای آفتاب دوست باغچه ای. این گل جذاب رنگین‌کمانی از رنگ‌های زنده مانند بنفش، صورتی، قرمز تند و کرم را به فضا اضافه می‌کند.

گونه‌های مختلف این گل یک ساله و پربار ساقه‌های محکمی دارند، و با نهایت متانت در برابر بادهای شدید و دمای بالا مقاومت می‌کنند. برای خرید بذر گل آهار و سایر ملزومات کاشت آن می‌توانید از طریق «گیامیا» اقدام کنید.

گلهای آفتاب دوست
گل آهار

گل افتاب دوست پنستمون (Penstemon)

نمی‌شود عکس این گل آفتاب دوست فضای باز را دید و عاشق آن نشد. پنستمون با شرایط بیابانی سازگاری خوبی دارد، و یکی ار بهترین گلهای مقاوم به گرما محسوب می‌شود. گلهای قرمز درخشان پنستمون ساقه‌های بلندش را تزئین می‌کنند، که حدود 30 تا 50 سانتی‌متر بالاتر از یک طوقه آن قرار دارند.

گلدهی این گیاه شاداب از اوایل بهار آغاز می‌شود و تا نیمه تابستان ادامه پیدا می‌کند. پس از بالغ شدن، این گل افتاب دوست نیاز به مراقبت بسیار کمی دارد. ضمن تحمل گرما، خشکسالی و وزش بادهای قوی، پنستمون هر سال گل‌های زیبایش را به ما ارزانی می‌کند.

گلهای مقاوم به گرما
گل پنستمون

رعنا زیبا (Gaillardia)، از گلهای مقاوم به گرما

گل رعنا زیبا یکی از زیباترین گلهای مقاوم به گرما است که در انواع خاک رشد می‌کند. این گل افتاب دوست از خرداد تا شهریور بدون توقف گل می‌دهد، و ارتفاع آن از 30 سانتی‌متر تا 1 متر می‌رسد.

غنچه‌های گل رعنا با رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و مارون، این گل را به یکی از گلهای آفتاب دوست باغچه ای با ظاهری چشم‌گیر تبدیل می‌کند. اگر این گل پرطاقت توجه‌تان را جلب کرده است، می‌توانید همین حالا خرید اینترنتی بذر گل رعنا زیبا را انجام دهید.

گیاهانی که به نور زیاد نیاز دارند
گل رعنا زیبا

گل افتاب دوست سرخارگل (Purple Coneflower)

سرخارگل یکی دیگر از گلهای مقاوم به گرما است که می‌توانید آن را در گلدان و باغچه بکارید. گونه‌های وحشی این گل در مناطق بسیاری نیز به صورت خودرو رشد می‌کند. گونه‌های هیبرید آن ارتفاع و اندازه جمع‌وجورتر و مناسب‌تری دارند، و در گروه گلهای آفتاب دوست فضای باز به خوبی جای می‌گیرند. گل‌های بنفش این گیاه آفتاب دوست، زیبایی خود در خرداد تا اوایل پاییز به ما را نشان می‌دهند.

گلهای آفتاب دوست باغچه ای
سرخارگل

مارگریت (Shasta Daisy)، از گلهای آفتاب دوست فضای باز

گل مارگریت یا شستا زینتی، یک گل زیبا و مقاوم از خانواده داوودی‌هاست. باغبانان خانگی دهه‌هاست که گلهای مقاوم به گرما را پرورش می‌دهند، و مارگریت از محبوب‌ترین انتخاب‌های آنهاست. این گل بیشتر به خاطر گلبرگ‌های سفید خالص و مرکز زرد درخشان خود شناخته می‌شود.

تضاد چشمگیر شاخ و برگ سبز تیره و شکوفه‌های درخشان آن حتی در دمای سوزان نیز از بین نمی‌رود و همچنان فضا را زینت می‌بخشد. شستا از بهترین گلهای آفتاب دوست گلدانی و باغچه ای، و برای حاشیه‌های چندساله بسیار مناسب است.

بذر گل مارگریت را می‌توانید از «گیامیا» تهیه کنید و بکارید. فقط به یاد داشته باشید که خاک‌های بسیار مرطوب مارگریت را اذیت می‌کند.

گلهای آفتاب دوست فضای باز
گل مارگریت (شستا زینتی)

پیچ تلگرافی (Vinca)، از گلهای مقاوم به گرما

وینکا یا پیچ تلگرافی یکی از از گلهای مقاوم به گرما است که ممکن است آن را در طبیعت نیز دیده باشید. این گل یکساله در برابر خشکسالی مقاومت قابل توجهی دارد، و در زمین‌هایی با خاک شنی یا آهکی به خوبی رشد می‌کند.

اگر زمین یا باغچه شما هم شرایط مشابهی دارد، حتما کاشت این گل افتاب دوست را درنظر داشته باشید. این گل در بسیاری از رنگ‌ها از صورتی تا سفید و بنفش و هر رنگی در این بین وجود دارد.

گلهای مقاوم به گرما
گل وینکا

گل اشرفی (Coreopsis)، گل آفتاب دوست بالکنی

این گل زرد درخشان برای بالکن‌ها، باغچه‌ها و حاشیه‌های آفتابی یک گیاه بی‌نقص و خیره‌کننده است. گل اشرفی گونه‌های مختلفی دارد که گل‌های تک یا دوتایی را به ما ارائه می‌دهد. قد اکثر گونه‌های گل اشرفی حدود 0.5 متر است. مانند بسیاری از گلهای مقاوم به گرما، گل اشرفی هم به آب و کود کمی احتیاج دارد.

گلهای آفتاب دوست گلدانی
گل اشرفی

خرید بذر گلهای مقاوم به گرما و کاشت آنها

لیست گیاهان آفتاب دوست در اینجا به پایان نمی‌رسد. گلهای آفتاب دوست آپارتمانی و باغچه ای دیگری هم وجود دارند که می‌توانید آنها را بکارید، از جمله گل تاج خروس، شمعدانی، گل ستاره‌ای، بگونیا و… . برای خرید بذر گل زینتی برای گلدان و باغچه‌تان، حتما از بخش بذر گل فروشگاه ما دیدن کنید.

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
26 فروردین 1400
3 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …