شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

عکس انواع بذر سبزیجات + معرفی کوتاه

اگر مایل هستید پیش از خرید بذر سبزیجات شکل دانه‌ها را ببینید، یا سلامت و ظاهر بذرهایی که به تازگی تهیه کرده‎اید را با نمونه‌های باکیفیت مقایسه کنید، جای درستی آمده‌اید. در این پست از مجله «گیامیا»، عکس انواع بذر سبزیجات را به همراه اطلاعات مختصری درباره آنها برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم.

در صورتی که تمایل دارید بذر این سبزیجات را با کیفیت تضمین‌شده، قدرت جوانه‌زنی بالا و البته تخفیف‌های همیشگی به صورت عمده یا پاکتی تهیه کنید، کافیست به بخش خرید بذر سبزیجات در فروشگاه مراجعه کنید. در آنجا می‌توانید با این سبزی‌ها و سبزیجات خوراکی دیگر، نحوه کاشت و نگهداری از آنها نیز به‌طور کامل آشنا شوید.

عکس بذر سبزی اسفناج

بذر اسفناج معمولا گرد و نسبتا صاف، یا خاردار با دانه‌های نوک تیز در یک کپسول با چندین خار است. اسفناج گیاهی دو پایه است، یعنی اندام نر و ماده آن روی دو گیاه مختلف قرار دارد. بذر این گیاه لذیذ در عرض 5 تا 9 روز جوانه می‌زند. عکس بذر سبزی اسفناج را در ادامه می‌بینید:

عکس بذر سبزی اسفناج

عکس انواع بذر سبزیجات؛ پونه کوهی

دانه‌های پونه کوهی بسیار کوچک هستند. بنابراین به جای کاشت جداگانه بذرها، بهتر است که آنها را به‌طور یکنواخت رو خاک پخش کنید. البته در این حالت هم ممکن است لازم باشد پونه‌های جوان را تنک کنید، تا حدود 15 سانتی‌متر فاصله داشته باشند. بذرهای پونه کوهی ظرف 10 تا 15 روز جوانه می‌زنند، و چنین ظاهری دارند:

عکس انواع بذر سبزیجات پونه

عکس بذر سبزی خوردن؛ تربچه

تربچه بیشتر به صورت غده‌های قرمز کوچک با برگ‌های پهن و سبز دیده می‌شوند. این گیاه یک سبزی ریشه‌ای است، اما طعم فلفلی متمایزی در مقایسه با گیاهان ریشه‌ای دیگر مانند شلغم یا چغندر دارد. جالب است بدانید که همه بخش‌های تربچه (غده، دانه و برگ) قابل خوردن است. عکس بذر تربچه که در ادامه آمده، بی‌شباهت به بذر خردل نیست.

عکس بذر سبزی خوردن تربچه

عکس بذر سبزیجات؛ کلم چینی

کلم چینی در آب و هوای خنک به خوبی رشد می‌کند، اما در آب و هوای گرم و روزهای طولانی به زرد می‌شود و بذر می‌دهد. بذر کلم چینی را در بهار یا پاییز در دمای بین 24 تا 7 درجه سانتی‌گراد بکارید. بهتر است بذر این گیاه را مستقیما در باغ یا باغچه بکارید؛ انتقال بذر و نهال‌های جوان می‌تواند باعث ایجاد شوک و عدم رشد شود.

عکس بذر کلم چینی را در ادامه می‌بینید:

عکس بذر سبزیجات کلم چینی

عکس بذر سبزی تره

عکس بذر سبزی تره به سایر بذرهای هم‌خانواده‌اش (مانند پیازچه، پیاز و موسیر) شباهت زیادی دارد. گلدهی تره به دلیل هوای سرد است، نه هوای گرم. هنگامی که تره گل می‌دهد، گردن یا ساقه پایینی چوبی و سفت شده، و طعم خود تره هم تلخ شود.

البته شما می‌توانید تره‌ای را که به دانه رفته هم میل کنید، اما احتمالا طعم آن را دوست نخواهید داشت. عکس بذر سبزی تره را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

عکس بذر سبزی تره

عکس بذر سبزی ریحان

در بررسی عکس انواع بذر سبزیجات، بذر ریحان را خیلی ساده می‌توان با تصویر دانه چیا اشتباه گرفت. وقتی بذرها را دقیق‌تر مقایسه می‌‎کنید، متوجه می‌شوید که ظاهر آنها کاملا متفاوت است. بذر ریحان سیاه، ریز و گرد است. اما دانه‌های چیا کمی بزرگ‌تر و بیضی شکل‌تر هستند؛ و می‌توانند خاکستری، قهوه‌ای، سفید و سیاه باشند.

عکس بذر سبزی ریحان که در ادامه آمده است، برای انواع مختلف ریحان (سبز، بنفش و …) تقریبا همین شکل و شمایل را دارد:

عکس بذر سبزی ریحان

عکس انواع بذر سبزیجات؛ کاهو

کاهوها به معنی سنتی غلاف بذر ندارند. در عوض، دانه‌ها در داخل سر گل قرار دارند. وقتی بذرها این گل‌ها را کاملا پر می‌کنند و گل‌ها خشک می‌شوند، اینطور به نظر می‌رسد که کاهوها غلاف‌های بیضی شکل از بذرهای تازه تولید کرده‌اند.

عکس انواع بذر سبزیجات کاهو

عکس بذر سبزی جعفری

جعفری در اصل از خانواده هویج است، و برگی شبیه به کرفس و گشنیز دارد. جعفری را می‌توان از طریق ساقه بلند و نازک، برگ‌های دندانه‌دار مثلثی آن به رنگ سبز روشن است و دو نوع دارد (فر و تخت)، شناخت. عکس بذر این سبزی خوردن را در ادامه می‌بینید:

عکس بذر سبزی جعفری

عکس بذر سبزی شوید

همین‌طور که عکس انواع بذر سبزیجات (به‌طور خاص عکس بذر سبزی خوردن) را بررسی می‌کنید، بد نیست یادآوری کنیم که این بذرها در واقع میوه این گیاهان خوراکی هستند. بذر شوید هم از این قاعده مستثنی نیست. آنها رنگی قهوه‌ای مایل به سبز دارند، و بیضی شکل هستند.

همان‌طور که در عکس بذر سبزی شوید می‌بینید، این دانه‌ها تا حدودی صاف و سطح آنها شیاردار است.

عکس بذر سبزی شوید

عکس بذر سبزیجات؛ کلم بروکلی

جوانه‌های بازنشده این گیاه، که همان بذرها هستند، آن بخشی از کلم بروکلی است که ما می‌خوریم. برای گرفتن بذر این گیاه، کافی است صبر کنید تا سر کلم بروکلی بالغ شده، با شکفتن گل‌ها رنگ آن از سبز به زرد تغییر کند، و سپس به غلاف تبدیل شود. این غلاف‌ها در خود بذر بروکلی را دارند. پس از فرآوری، بذرها چنین ظاهری دارند:

عکس بذر سبزیجات کلم بروکلی

عکس بذر رازیانه

بذرهای کوچک این گیاه پرفایده بیضی شکل هستند، و رنگ آنها قهوه‌ای مایل به سبز تا قهوه‌ای مایل به زرد است. طول آنها نیز حدود 6 میلی‌متر است، و دارای پنج برجستگی طولی برجسته هستند. این بذرها حاوی 3 تا 4 درصد اسانس بوده، و مواد اصلی آنها آنتول و فنکن است.

عکس بذر رازیانه

عکس انواع بذر سبزیجات؛ مارچوبه

بذرهای مارچوبه خود را به صورت خوشه‌های متراکم غلاف‌های سبز نشان می‌دهند. چندماه طول می‌کشد تا دانه‌ها بالغ شوند و به رنگ قرمز تیره درآیند. دانه‌های این گیاه خاص چنین ظاهری دارند:

عکس انواع بذر سبزیجات مارچوبه

عکس بذر سبزی گشنیز

در عکس انواع بذر سبزیجات، بذرهای گرد و قهوه‌ای-کرم رنگ گشنیز شباهت زیادی به بذر جعفری دارند. اما هرچه باشد، این بذرها میوه یک گیاه دیگر هستند و در نتیجه عطر و طعم کاملا متفاوتی دارند. عکس بذر سبزی گشنیز را در ادامه می‌بینید:

عکس بذر سبزی گشنیز

عکس بذر سبزی خوردن؛ شاهی

شاهی یک سبزی زودرشد و برای کاشت در خانه فوق‌العاده است. رنگ بذرهای این سبزی قهوه‌ای مایل به قرمز است. خود بذرها هم بیضی شکل هستند، و طعمی تند دارند. بذرهای مخصوص کاشت مصرف خوراکی ندارند؛ اما بذرهای قابل خوردن شاهی، به بهبود سطح هموگلوبین در دراز مدت کمک کرده و کم‌خونی را درمان می‌کند. عکس بذر این سبزی خوردن را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

عکس بذر سبزی خوردن شاهی

عکس بذر سبزیجات؛ شنبلیله

دانه‌های شنبلیله ظاهری به شکل مکعب، و رنگی زرد تا کهربایی دارند. بذر شنبلیله تنها برای کاشت و پرورش سبزی ندارد. از خود دانه‌ها نیز (البته نمونه‌های خوراکی آن) به شکل کامل یا پودرشده در تهیه ترشی، خوراک‌های گوناگون، دال و مخلوط ادویه استفاده می‌شود؛ مخصوصا در هند.

عکس بذر سبزیجات شنبلیله

عکس انواع بذر سبزیجات؛ خرفه

گل‌های زرد و کوچک خرفه، نهایتا بذرهای سیاه (به‌طور دقیق‌تر، قهوه‌ای مایل به قرمز تا مشکی) را تولید می‌کنند. بذرها در یک غلاف کوچک قرار می‌گیرند که روی آن مانند درب یک ظرف جدا می‌شود، و بیضی تا دایره‌ای شکل هستند.

عکس انواع بذر سبزیجات خرفه

عکس بذر لوبیا سبز

بذر لوبیا سبز یا هر لوبیای دیگر، با شکل لوبیایی که مصرف می‌کنیم، تفاوت خاصی ندارد. تنها نوع فرآوری آن متفاوت است تا قدرت جوانه زنی آن تضمین شود.

آیا عکس بذر مدنظرتان را در لیست پیدا کردید؟ اگر نه، نام آن را برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا آن را اضافه کنیم. فراموش نکنید که برای خرید بذر سبزی خوردن، سایر سبزیجات و صیفی جات، و لوازم کاشت و پروش آنها با قیمت استثنائی می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی «گیامیا» اقدام کنید.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
11 مهر 1400
11 مهر 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

طرز تهیه سوسک کش خانگی
سوسک‌ها موجوداتی موذی هستند، که همه ما کم و بیش مورد آزار و مزاحمت‌ از طرف‌شان قرار گرفته‌ایم. معمولا سوسک‌هایی که با آنها مواجه می‌شویم، در دو نوع درشت …
آموزش کاشت صیفی جات در باغچه
شاید از اسمش مشخص نباشد، اما کاشت صیفی جات در باغچه یک پروژه هیجان‌انگیز است. تصور داشتن مزرعه‌ای کوچک که هرروز می‌توان محصولات تازه و طبیعی را از آن …
معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …