شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

معرفی انواع گل مارگریت

منظره یک دسته از انواع گل مارگریت (Shasta Daisy) با گلبرگ‌های سفید براق، مرکز درخشان زرد رنگ و برگ‌‌های سبز تیره، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. دیزی‌ها یا گل‌ها مرواریدی یکی از گل‌های زینتی کلاسیک در سراسر دنیا هستند؛ و حداقل یک قرنی می‌شود که کاشت گل مارگریت رواج پیدا کرده است.

اولین گونه‌های گل مارگریت از اروپا و آسیا به جاهای دیگر راه خود را پیدا کرده است. گل مارگریتی که ما امروزه می‌شناسیم، در اوایل دهه 1900 به دست لوتر بوربانک و از ترکیب دو گونه Leucanthemum maximum و Leucanthemum lancustre ایجاد شد. نام دیگر گل مارگریت گل شستای زینتی‌ست، که از کوه Shasta در کالیفرنیا می‌آید.

در ادامه انواع گل مارگریت را به همراه تصاویر آنها بررسی می‌کنیم. با «گیامیا» همراه باشید.

 


انواع گل مارگریت

انواع مختلف گل مارگریت در زمان‌های مختلفی از سال شکوفا می‌شوند. انواع اولیه آن معمولا از ماه اردیبهشت تا خرداد شکوفا می‌شوند. گونه‌های جدیدتر شستای زینتی از خرداد شروع به شکوفه دادن می‌کنند، و تا تیر یا مرداد گل می‌دهند. گونه‌های زیادی نیز وجود دازند که در پاییز گل می‌دهند.

با گذشت زمان، باغبان‌ها انواعی از گل مارگریت را ایجاد کردند که در ارتفاعات مختلف رشد می‌کنند، شکل گل آنها فرق می‌کند، گلبرگ‌های رنگی دارند، یا کمتر معطر هستند (که اتفاقا چیز خوبی است). انواع گل مارگریت برای دسته گل، تاج گل، باغچه‌ها و باغ‌های چندساله بسیار مناسب هستند، و گرده‌افشان‌ها را به خود جذب می‌کنند.

برخی از انواع معروف گل مارگریت عبارت‌اند از:

مارگریت آگلیا

این گونه (با نام علمی Leucanthemum Aglaia) دوره گلدهی طولانی‌ای دارد، و مشخصه اصلی آن گلبرگ‌های نازک و ظریف آن است. اگر از دور به این گل نگاه کنید، به نظر می‌رسد دو گل روی هم قرار گرفته‌اند. مرکز زرد این گونه مارگریت گاهی در میان حجم گلبرگ‌های ظریفش گم می‌شود. قد این گونه به 45 تا 60 سانتی‌متر می‌رسد.

انواع گل مارگریت
گل مارگریت Aglaia

مارگریت آلاسکا

این شستای سفید زینتی (با نام علمی Leucanthemum Alaska) یکی از کلاسیک‌ترین ظاهرهای این گل را دارد؛ گلبرگ‌های سفید و بلند با مرکز زرد دایره‌ای. گل‌های این گونه تا قطر 5 الی 8 سانتی‌متر رشد می‌کند.

نام دیگر گل مارگریت
گل مارگریت Alaska

مارگریت بکی

هر شاخه مارگریت بکی (Leucanthemum Becky) تک گلی بزرگ دارد که دیرتر از انواع گل مارگریت شکوفا می‌شود. ارتفاع شاخه‌های محکم این نوع به 1 متر هم می‌رسد. اندازه نسبتا بزرگ این گل و زیبایی چشمگیرش باعث می‌شود به تنهایی هم برای هدیه دادن زیبا باشد، و لازم نباشد آنها را با گل‌های دیگر دسته کنیم.

انواع گل مارگریت
گل مارگریت Becky

مارگاریت کرم‌رنگ

مارگاریت کرم‌رنگ (Leucanthemum Cream Banana) گل‌های دوتایی خیره‌کننده‌ای دارد. منظورمان از دوتایی این است که گلبرگ‌های آن دوتایی هستند و دقیقا زیر هم قرار گرفته‌اند (همان‌طور که در تصویر هم می‌بینید).

یک ویژگی عالی این گونه بین انواع گل مارگریت این است که عمر شاخه‌های بریده شده آن بسیار بالاست. ارتفاع بوته‌های متراکم این گونه به 45 سانتی‌متر، و عرض آنها به 60 سانتی‌متر هم می‌رسد.

انواع گل شستا سفید
گل مارگریت Cream Banana

مارگاریت می

این گونه زیبا (با نام علمی Leucanthemum Daisy May) اندازه نسبتا جمع و جورتری دارد، و هر شاخه آن یک گل، با همان ظاهر کلاسیک شستا را دارد. ارتفاع و عرض بوته این گونه معمولا 50 تا 60 سانتی‌متر است.

انواع گل شستا زینتی
گل مارگریت Daisy May

مارگاریت عزیز

این گونه دوست‌داشتنی (با نام علمی Leucanthemum Darling Daisy) یک گونه پاکوتاه بین انواع گل مارگریت است. به همین‌خاطر، برای کاشت و پرورش در گلدان بسیار مناسب است. ارتفاع بوته این گل نهایتا به 20 سانتی‌متر، و عرض آن به 25 سانتی‌متر می‌رسد.

انواع گل مارگریت
گل مارگریت Darling Daisy

مارگریت Esther Reed

این گونه هم گل‌های دوگانه/دوتایی دارد، منتها با گلبرگ‌هایی به شکل متفاوت. مرکز زرد رنگ این گونه نیز کمی کم‌رنگ‌تر است. این شستای زینتی کمی بعد از بهار گل می‌دهد. طول بوته Esther Reed از 45 تا حدود 80 سانتی‌متر متغیر است، و عرض آن معمولا از 60 سانتی‌متر بیشتر نمی‌شود.

نام دیگر گل مارگریت
گل مارگریت Esther Reed

مارگاریت ستاره یخی

ستاره یخی (Leucanthemum Ice Star) یکی از خاص‌ترین و زیباترین گونه‌ها بین انواع گل مارگریت است. این گل تقریبا تماما گلبرگ است و ظاهر واقعا جذابی دارد. طول این گونه نیز 60 سانتی‌متر، و عرض آن 45 تا 60 سانتی‌متر است.

انواع گل شستا سفید زینتی
گل شستا زینتی Ice Star

مارگریت کلاه برفی

این گونه (با نام علمی Leucanthemum Snowcap) ترکیب دلپذیری از ظاهر کلاسیک شستای زینتی و پاکوتاه بودن را برای ما به ارمغان می‌آورد. مارگریت کلاه برفی هم در اواخر بهار گل می‌دهد، و هم در پاییز.

انواع گل مارگریت
گل مارگریت Snowcap

انواع گل مارگریت

انواع گل مارگریت یک انتخاب عالی برای پرورش در خانه، باغچه، باغ و همچنین هدیه دادن به عزیزان‌مان است. با کاشت گل مارگریت و پرورش آن دیگر نیازی به پرداخت قیمت گل مارگریت نداریم و فضای زندگی خود ما نیز زیباتر خواهد شد.

اگر قصد خرید بذر این گل زیبا و مقاوم را دارید یا می‌خواهید با شرایط کاشت و نگهداری آن بیشتر آشنا شوید، این مطلب را مطالعه کنید.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
8 اردیبهشت 1400
3 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …