شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

تفاوت مارگریت و بابونه

پیدا کردن تفاوت مارگریت و بابونه در نگاه اول ممکن است به نظر چالش‌برانگیز باشد. هر دوی این گل‌ها متعلق به یک خانواده هستند، و گلبرگ‌های سفید و مرکزی طلایی رنگ دارند. اما با شناخت مشخصات گل بابونه و مارگریت، می‌توان تفاوت مارگریت و بابونه را به راختی تشخیص داد.

اصولا برای شناخت هر نوع گلی راه‌های زیادی وجود دارد؛ اندازه و نوع برگ، همیشه‌سبز یا برگ‌ریز بودن، منطقه‌ای که آن گونه در آن یافت می‌شود ، اندازه و نوع گل، اینکه آیا برگ‌های گونه روی ساقه دقیقا مقابل هم قرار گرفته‌اند یا نه، و جزئیات مهم و عجیب دیگری مانند سمی یا بی‌ضرر بودن و غیره.

قصد نداریم بحث را آنقدرها هم تخصصی کنیم، بلکه با یادآوری چند نکته به شما کمک می‌کنیم تفاوت مارگریت و بابونه را به سرعت هنگام بررسی آنها تشخیص دهید. با این مطلب از «مجله گیامگ» همراه باشید.

تفاوت گل مارگریت و بابونه

تفاوت مارگریت و بابونه از نظر هدف کاشت

کاشت انواع گل مارگریت با اهداف کاملا زینتی انجام می‌شود. این گل واقعا زیباست و مقاومت خوبی هم دارد؛ به همین دلیل کاشت بذر مارگریت در گلدان و باغچه برای شاداب کردن فضا طرفداران زیادی دارد. حتی در سایر مکان‌های دنیا، از گل‌ها و جوانه‌های پاک (یعنی سمپاشی نشده) آن در سالادها و برخی ساندویچ‌ها نیز استفاده می‌شود.

از طرف دیگر، انواع گل بابونه به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده، و معمولا برای تهیه یک دمنوش آرامش‌بخش پرورش داده می‌شود. حتی بسیاری از افراد خودشان بذر بابونه را در خانه می‌کارند، و به طرق مختلف از خواص آن بهره می‌برند.

تفاوت مارگریت و بابونه
یک گل مارگریت، با مرکز تخت و گلبرگ‌های صاف و درخشان‌اش

تفاوت گل مارگریت و بابونه در مشخصات ظاهری

در حالت کلی، مهمترین تفاوت مارگریت و بابونه در ظاهر آنها، بزرگ‌تر بودن گل شستای زینتی (نام دیگر مارگریت) است. عرض گل‌های بابونه معمولا کمتر از 3 سانتی‌متر است، اما گل شستا می‌تواند حداقل دو برابر بزرگ‌تر باشید. از آنجا که بین انواع گل مارگریت گونه‌های پاکوتاه و کوچکی هم وجود دارد، شاید بهتر باشد از فاکتورهای دیگری هم برای برای تشخیص تفاوت گل مارگریت و بابونه استفاده کنیم.

اگر مرکز طلایی این دو گل را با هم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد مرکز گل مارگریت حالتی دیسک مانند، فشرده و تخت دارد. اما مرکز انواع گل بابونه (که مانند مجمعی از گل‌های ریز به نظر می‌رسد) ارتفاع بیشتری دارد و با رشد کامل مانند یک گنبد می‌شود. در این زمان، گلبرگ‌های بابونه‌های منفرد نیز به سمت پایین خمیده می‌شوند. اما گلبرگ‌های مارگریت معمولا حالت صاف خود را تا مدت زیادی حفظ می‌کنند.

هنگام بررسی تفاوت مارگریت و بابونه، یک مورد دیگر نیز در گلبرگ‌های بابونه توجه ما را به خود جلب می‌کند. هر گلبرگ ممکن است در انتها یک بریدگی جزئی داشته باشد، و تا حدودی چین خورده به نظر می‌رسد.

فرق مارگریت و بابونه
گل بابونه، با مرکز گنبدی شکل و گلبرگ‌های کوتاه‌اش

تفاوت مارگریت و بابونه از نظر ابعاد و عطر

تفاوت گل مارگریت و بابونه از نظر ابعاد کلی به شدت قابل توجه است. ارتفاع انواع گل بابونه معمولا از 60 سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند؛ اما ارتفاع انواع گل مارگریت ممکن است به 90 سانتی‌متر هم برسد.

یک تفاوت دیگر مارگریت و بابونه در عطری است که از آنها ساطع می‌شود. گل‌های بابونه و همچنین شاخ و برگ آن معطر هستند؛ عطری تقریبا شیرین که ممکن اشت شما را به یاد رایحه سیب بیندازد. از طرف دیگر، مارگریت به عنوان یک گل معطر شناخته نمی‌شود، و بوی چندان دلپذیری ندارد.

 

سخن پایانی

امیواریم با مطالعه این مطلب تفاوت گل مارگریت و بابونه را به خوبی متوجه شده باشید. اگر به هرکدام از این گل‌های زیبا و مفید علاقمندید، و تمایل دارید بذر آنها را بخرید و در خانه بکارید، می‌توانید آنها را از قسمت بذر گیاهان دارویی و بذر گل‌های زینتی در فروشگاه «گیامیا» تهیه کنید، و با روش کاشت آنها آشنا شوید.

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
13 خرداد 1400
19 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …