شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

گیاهان دورکننده مار؛ مار از چی بدش میاد؟

گیاهان دورکننده مار برای کسانی که باغ دارند، یک روش عالی و طبیعی برای دفع این خزندگان است. مارها یک عضو حیاتی در اکوسیستم هستند. به‌همین دلیل، بیشتر افراد سعی می‌کنند به جای کشتن این موجودات، از گیاه برای فراری دادن مار و محصولاتی مانند سم دور کننده مار و پودر دفع کننده مار استفاده کنند. اگر می‌پرسید چگونه مار را از باغ دور کنیم، با «گیامیا» همراه باشید.

البته همه کار را تنها یک گیاه دفع کننده مار نمی‌تواند برای شما انجام دهد. شما یا باید از یک سم دورکننده مار (که آسیبی به محیط زیست نمی‌زند) استفاده کنید، یا اینکه چند گیاه دور کننده مار و عقرب را با هم در باغ و باغچه‌تان بکارید.

علائم وجود مار در خانه و باغ چیست؟

مارها فواید زیادی دارند (مثلا موش‌ها را می‌خورند)، به‌طور کلی متخاصم نیستند (حتی گونه‌های سمی) و تنها درصورت تحریک حمله می‎‌کنند. اما مسلما هیچ‌کدام از ما درصورت حضور این موجود در محل زندگی‌مان احساس خوبی نخواهیم داشت. و سریعا سراغ سموم و گیاهان دور کننده مار می‌رویم. پیش از آن خوب است علائم وجود مار در خانه و باغ را بشناسیم:

گیاهان دورکننده مار
علائم وجود مار در خانه و باغ چیست؟

پوست مار

یکی از علائم وجود مار در خانه و باغ مشاهده پوست آنهاست. می‌دانیم که مارها هنگام رشد پوست‌اندازی می‌کنند. پوستی که ممکن است در جاهای مختلف ببینید، می‌تواند خشک، تکه تکه و یا یک ورق کامل صاف یا مچاله شده باشد.

 

مسیر خزش

مسیرهای خزش هم یکی دیگر از علائم علائم وجود مار در خانه و باغات است. این مسیرها را در باغ‌ها بهتر می‌توانید ببینید. حتی با ردیابی آن ممکن است محل مار را پیدا کنید و ببینید از کجا آمده است.

 

بوی خاص

بله. بو هم یکی از علائم وجود مار در خانه و فضاهای دیگر است. این نشانه در فضاهای بسته خود را بیشتر نشان می‌دهد. اگر بوی خاصی را حس می‌کنید که قبلا در آنجا وجود نداشته است، جای نگرانی وجود دارد. مخصوصا اگر همراه با دیگر علائم وجود مار در خانه آن را حس کنید.

 

فضولات

مشاهده فضولات در جاهای مختلف هم می‌تواند شما را وادار به تهیه گیاهان دور کننده مار یا سم دور کننده مار بکند. فضولات مارها به‌راحتی قابل تشخیص است. فضولات آنها شبیه فضولات پرندگان است، اما اغلب شامل کمی مو و استخوان هم است (باقیمانده از طعمه‌های آنها).

 

گیاهان دورکننده مار

حالا که نشانه‌های حضور این موجودات را می‌دانیم، چگونه مار را از باغ دور کنیم؟ یکی از روش‌های بسیار ملایم و طبیعی، استفاده از گیاهان دور کننده مار است. شما می‌تواند با خرید بذر یا نهال این گیاهان مارها را از محل زندگی‌تان دور کنید. اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید، استفاده از گیاه برای فراری دادن مار نیز روش بهتری است. چون برخی روش‌ها و محصولات تاثیر خوبی روی محیط اطراف (مئلا خاک) ندارند.

بهترین گیاهان دورکننده مار عبارت‌اند از:

 

گل جعفری

گل جعفری (Marigold) همواره یکی از گل‌های عالی برای دفع حشره‌ها و باغ‌ها بوده است. این گیاه دور کننده مار ضمن اینکه با رنگ‌های خیره‌کننده‌اش منظره فوق‌العاده‌ای به باغچه شما می‌بخشد، بوی شدیدی را منتشر می‌کند که مارها را فراری می‌سازد. این گیاه با ریشه عمیق‌اش در خاک یک نگهبان عالی برای باغ و باغچه شماست. شما می‌توانید بذر گل جعفری را از «گیامیا» تهیه کنید و آن را بکارید.

گل جعفری از گیاهان دورکننده مار
گل جعفری

سانسوریا (زبان مادر شوهر)

این گیاه آپارتمانی پرطرفدار هم یکی از گیاهان دورکننده مار است. اما چرا این گیاه مارها را دور می‌کند؟ مارها می‌ترسند لبه‌های تیز برگ‌های سانسوریا، هنگامی که از میان آن می‌خزند به آنها آسیب برساند. البته این گیاه فواید دیگری هم دارد؛ مثلا نسبت به بقیه گیاهان اکسیژن بیشتری تولید می‌کند.

سانسوریا از گیاهان دورکننده مار
سانسوریا

علف لیمو

علف لیمو نه تنها دورکننده طبیعی مار و حشرات (مانند مگس و پشه) است، بلکه در برابر خشکی نیز مقاوم، و نگهداری از آن فوق‌العاده ساده است. این گیاه یک بوی اسیدی قوی را از خود ساطع می‌کند که اصلا مورد علاقه مارها نیست.این گیاه انواع مختلفی دارد. هر چه بوی آن شدیدتر باشد، مارها نفرت بیشتری از آن خواهند داشت.

علف لیمو گیاه دورکننده مار
علف لیمو

سیر و پیاز

گفتیم که مارها از بوهای تند و تیز خوش‌شان نمی‌آید. از این نظر، سیر یکی از بهترین گیاهان دور کننده مار است. بوی سیر مارها را گیج می‌کند. آنها بوی این گیاه را با بوی طعمه اشتباه می‌گیرند، اما وقتی به آن می‌رسند می‌فهمند که از غذا خبری نیست. شما می‌توانند این گیاه دفع کننده مار را اطراف باغ و باغچه‌تان بکارید، از آن استفاده کنید و مارها را نیز دور نگه دارید.

کاشت بذر پیاز و بذر پیازچه هم تاثیری مشابه با سیر دارند، و یک گیاه برای فراری دادن مار محسوب می‌شوند.

سیر از گیاهان دورکننده مار
سیر

نائین نهاوندی (آندروگرافیس پانیکولاتا)

در ادامه پاسخ به این سوال که چگونه مار را از باغ دور کنیم، به یک گیاه بومی هند و سری لانکا می‌رسیم. آندروگرافیس پانیکولاتا که در ایران با نام نائین نهاوندی شناخته می‌شود، برگ‌ها و ریشه تلخی دارد که یک دافع عالی برای مارهاست. حتی برخی می‌گویند برگ‌های این گیاه می‌تواند پوست مار را متورم و او را اذیت کند.

گیاهان دافع مار
آندروگرافیس پانیکولاتا

گل مار

گیاه گل مار (Snakeroot) ریشه و شاخ و برگ تلخی دارد، و برای دفع مارهای مزارع و باغ‌ها به کرات استفاده می‌شود. این گیاه ترکیبی به نام رزرپین دارد که باعث سرگیجه و کاهش ضربان قلب مارها می‌شود. گل مار یک گزینه بسیار قوی در میان گیاهان دور کننده مار که عملکرد آن دست کمی از سم دور کننده مار و پودر دفع کننده مار ندارد.

گل مار برای دور کردن خزندگان
گل مار

آگاپانتوس صورتی

اگر می‌خواهید بدانید چگونه مار را از باغ دور کنیم، اما ترجیح می‌دهید زیبایی فضایتان حفظ شود، آگاپانتوس صورتی یک گزینه مناسب برای شماست. این گل زیبا هم بویی دارد که به‌طور خاص برای مارها آزاردهنده است. جالب اینجاست که برخی افراد از آن برای درمان عفونت سینوسی استفاده می‌کنند.

گل دورکننده مار
آگاپانتوس صورتی

برنجاسف

استفاده از این گیاه برای مقابله با مارها در باغ و باغچه چندان محبوب نیست، زیرا خیلی سریع گسترش پیدا می‌کنند. پس اگر نمی‌توانید وقتی برای نگهداری و کنترل آنها بگذارید، از سایر گیاهان دورکننده مار و عقرب استفاده کنید. با این وجود، این گیاه در مقابل حشرات هم عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

نمی‌دانیم دقیقا چه ترکیبی در این گیاه باعث این مسئله می‌شود، اما مارها از این گیاه فاصله می‌گیرند، و برنجاسف را به یک گیاه برای فراری دادن مار تبدیل می‌کنند.

گیاه برای فراری دادن مار
برنجاسف

سم دور کننده مار سمیر

به دنبال پاسخ قاطعانه‌تر و سریع‌تری برای سوال چگونه مار را از باغ دور کنیم هستید؟ سم دورکننده مار سمیر یکی از بهترین محصولات دور کننده مار و عقرب است. سم دورکننده مار سمیر را می‌توانید در گاراژها، انبارها، چادرها، کانتیرهای صحرایی، کارگاه‌های چوب، شن و ماسه، ساختمان‌های پیش ساخته و… استفاده کنید.

4.3/5 (4 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

26 پاسخ

 1. سلام
  ممنون بابت مطلب مفیدی که به اشتراک گذاشتید. من تهیه بذر و نحوه کاشت گیاه گل مار رو جستجو کردم، ولی نتیجه ای نگرفتم. آیا این گل اسم دیگه ای هم دارد؟
  با تشکر

  1. سلام محمد علی عزیز؛
   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده.

   هم در دنیا و هم در ایران، نام “گل مار” به گیاهان و گل‌های متنوعی اطلاق میشه. اما اگه دنبال خرید بذر یا روش کاشت گل مار معرفی شده در همین مقاله هستید، مطمئن بشید که نام علمی اون Ageratina altissima هست. این گل با نام‌های white snakeroot، richweed و white sanicle هم شناخته میشه.

  2. سلام اگر بچه مار پیدا کردیم خونه چی؟ نشانه این نیست که یک مار بزرگتر تو خانه است؟

   1. سلام محمد علی عزیز؛
    لزوما نه.
    این موضوع به نوع مار بستگی دارد. اگر مار مادر زنده‌زا باشند، احتمال اینکه مار در محدوده باشد وجود دارد (چون کمی طول می‌کشد تا بچه مارها به قدری بزرگ شوند که بتوانند سراغ زندگی خودشان بروند!).
    ولی اگر مار تخم‌گذار باشد، احتمال این موضوع کمتر است. مارها معمولا عادت به همراهی و نگهداری از بچه‌هایشان را ندارند، اما حتما هشیار باشید و احتیاط کنید.

 2. سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانی شما.من یه باغ در روستای اطراف شهر تفرش (استان مرکزی) دارم چند روز پیش یه مار یک متری با کله مثلثی(گرزی)دیدم آیا مار سمی است؟
  ممنون میشم اگه جواب دهید.

  1. سلام محسن عزیز؛
   مثلثی بودن سر مار می‌تونه از نشانه‌های سمی بودن اون باشه.
   پیشنهاد ما این هست که حتما با یک متخصص برای پاسخ دقیق‌تر مشورت کنید.

 3. سلام خسته نباشین سیر وپیاز را باید در خاک بکاریم یا اگر همین طوری دور باغ بریزیم کافیه

  1. سلام عادل عزیز؛
   استفاده از سیر و پیاز برداشت شده، در مقایسه با خرید بذر و کاشت آنها، بوی بسیار کمتری برای دور کردن مار ایجاد می‌کنه. از طرفی امکان معدوم شدن آنها به طرق مختلف هم وجود داره. حالت ایده‌ال اینه که این گیاهان را در محل مدنظرتون بکارید.

 4. سلام
  ی مار رفته تو درختمون و خیلی باهوشه و زیرکه
  هر کاری میکنیم ک بره نمیشه و میخاد ب حیوانات خانگیمون اسیب بزنه
  ب نظر شما الان باید چیکار کنیم ؟
  لطفا بهم کمک کنید
  روش پیاز هم امتحان کردم اما نرفت

  1. سلام علی عزیز؛
   به نظر می رسد برای برگرداندن اوضاع به حالت عادی باید برخوردی جدی داشته باشید. مانند استفاده از سموم مربوطه در نزدیکی درخت و یا کمک گرفتن از متخصصان برای مارگیری.
   در امان و سلامت باشید

 5. سلام خسته نباشید داخل خونه ویلایی ما در شمال یک مار ب رنگ مشکی مشاهده کردیم اما تله گذاشته بودیم داخل تله گیر کرد بنظرتون باید چی کنیم خونه مسکونی هستش این موضوع خیلی خطرناکه

  1. سلام دوست عزیز؛
   از روی رنگ مار نمی‌توان با قطعیت نظر داد که آیا مار سمی است یا خیر. در هر حالت، اگر مارها احساس خطر کنند به گزیدگی روی می‌آورند.
   اگر مار در تله گیر کرده، بهتر است از کمک متخصصان برای مارگیری استفاده کنید. بعد از آن هم با سموم دورکننده احتمال دوباره این اتفاق را از بین ببرید.

 6. سلام داخل درخت هایی که امثال کاشتیم یه مار سبز و زرد خیلی قشنگ و خیلی خونسرد هم هست.ولی یه جورایی نگرانمون کرده.دوست ندارم بکشمش. چکار کنم.گوگرد بریزم فراری شه؟

  1. سلام حسین عزیز؛
   نگرانی شما کاملا قابل درکه. گیاهان و حتی سم معرفی شده در این مقاله هیچکدام باعث مرگ مار نشده و تنها اون را از محل دور می‌کنند.
   پودر گوگرد یکی از راه‌حل‌های معروف برای دور کردن مار است، اما مسئله اینجاست که گاهی مارها از روی پودر گوگرد رد می‌شن، که باعث تحریک پوست و بروز رفتار خصمانه میشه. بعضا گزارش‌هایی هم از موثر نبودن این روش وجود داره. استفاده از گوگرد در دماهای بالا (حدود 30 درجه) به گیاهان هم می‌تونه آسیب بزنه.
   اگر خواستید از گوگرد استفاده کنید، حتما ماسک، عینک ایمنی و دستکش بپوشید تا دچار آلرژی نشوید.

 7. سلام خسته نباشید
  این محصول سم مار سمیر نوشتید که برای اماکن هست.
  برای باغ ها محصولی هست؟

  1. سلام اشکان عزیز،
   از این محصول می‌توانید در اطراف باغ و باغچه هم استفاده کنید؛ اما در خود باغچه توصیه نمی‌شود.

 8. سلام داخل لانه مرغ داخل باغ مار هست تخم مرغها رو میخوره چیکار کنم مارهم به رنگ نارنجی با خطهاای مشکی هست

  1. سلام حسن عزیز؛
   برای تشخیص سمی بودن مار باید به مواردی مثل شکل سر، مردمک چشم و روزنه بینی آنها توجه کرد؛ که بیشتر از رنگ کمک‌کننده هستند.
   اگر مار از لانه خارج نمی‌شود، از متخصص برای زنده گیری مار کمک بگیرید. اگر نه، وقتی مار از فضا خارج می‌شود، می‌توانید در اطراف لانه سم دور کننده بریزید تا مار دور شود.
   لانه مرغ خواه ناخواه به دلیل وجود غذای بی‌دردسر، می‌تواند جانورانی مثل مار را به خود جذب کند، پس همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید.

 9. سلام ما توحیاطمون هرسال مارپیدا میشه فصلی که سنجد گل میده میگن ازعطر سنجد خوششون میاد.
  امروز توی راه رو خونمون مارپیداشد. قدیمیای ازنجا میگن برای فرار مار موی بز یاشاخش رو دود کنین مارا میرن. تواین مقاله دیدم که گفته ازبوی تند و تیز خوششون نمیاد، اینم خیلی بوی تندی داره جوری که الان خودمون از خونه فراری میشیم چه برسه به مار حالانمیدونم دیگه فایده هم داره یا نه ولی ما که دیگه ماره رو ندیدیم.

  1. سلام نجمه عزیز؛
   ممنونیم که تجربه خودتون رو با بقیه خواننده‌ها و ما به اشتراک گذاشتید.
   مسلما به جای گیاه برای فراری دادن مار، از روش عجیب‌تری استفاده کردید؛ اما خوشحالیم که مشکل شما رو برطرف کرده!

  1. سلام دوست عزیز؛
   ممنون از توجه و یادآوری شما، عکس مربوطه اصلاح شد.
   البته عکس پیشین مربوط به گیاه Hemp Green بود که تفاوت‌های ظریفی با ماری‌جوانا دارد؛ هرچند که هردو متعلق به یک خانواده هستند.

 10. سلام
  ویلایی قرار ه بسازیم که نزدیک کانال ای در شمال هست و چند تا مار ابی دیدیم، من خیلی فوبیا دارم از مار به نظرتون این راهکارها روی مار ابی هم جواب میده؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   این راهکارها برای دور کردن ما آبی هم کم‌و‌بیش می‌تواند به شما کمک کند؛ ریختن سرکه سفید اطراف کانال آب هم همین‌طور.
   اگر مشکل شدیدتر است، شاید بهتر باشد از محصولات دورکننده مار، قفس‌های مخصوص برای به دام انداختن آنها یا متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
20 بهمن 1399
24 مهر 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …