گیاهان دورکننده مار؛ چگونه مار را از باغ دور کنیم؟

گیاهان دورکننده مار برای کسانی که باغ دارند، یک روش عالی و طبیعی برای دفع این خزندگان است. مارها یک عضو حیاتی در اکوسیستم هستند. به‌همین دلیل، بیشتر افراد سعی می‌کنند به جای کشتن این موجودات، از گیاهان دور کننده مار و محصولاتی مانند سم دور کننده مار و پودر دفع کننده مار استفاده کنند. اگر می‌پرسید چگونه مار را از باغ دور کنیم، با «گیامیا» همراه باشید.

البته همه کار را تنها یک گیاه دفع کننده مار نمی‌تواند برای شما انجام دهد. شما یا باید از یک سم دورکننده مار (که آسیبی به محیط زیست نمی‌زند) استفاده کنید، یا اینکه چند گیاه دور کننده مار و عقرب را با هم در باغ و باغچه‌تان بکارید.

علائم وجود مار در خانه و باغ چیست؟

مارها فواید زیادی دارند (مثلا موش‌ها را می‌خورند)، به‌طور کلی متخاصم نیستند (حتی گونه‌های سمی) و تنها درصورت تحریک حمله می‎‌کنند. اما مسلما هیچ‌کدام از ما درصورت حضور این موجود در محل زندگی‌مان احساس خوبی نخواهیم داشت. و سریعا سراغ سموم و گیاهان دور کننده مار می‌رویم. پیش از آن خوب است علائم وجود مار در خانه و باغ را بشناسیم:

گیاهان دورکننده مار
علائم وجود مار در خانه و باغ چیست؟

پوست مار

یکی از علائم وجود مار در خانه و باغ مشاهده پوست آنهاست. می‌دانیم که مارها هنگام رشد پوست‌اندازی می‌کنند. پوستی که ممکن است در جاهای مختلف ببینید، می‌تواند خشک، تکه تکه و یا یک ورق کامل صاف یا مچاله شده باشد.

 

مسیر خزش

مسیرهای خزش هم یکی دیگر از علائم علائم وجود مار در خانه و باغات است. این مسیرها را در باغ‌ها بهتر می‌توانید ببینید. حتی با ردیابی آن ممکن است محل مار را پیدا کنید و ببینید از کجا آمده است.

 

بوی خاص

بله. بو هم یکی از علائم وجود مار در خانه و فضاهای دیگر است. این نشانه در فضاهای بسته خود را بیشتر نشان می‌دهد. اگر بوی خاصی را حس می‌کنید که قبلا در آنجا وجود نداشته است، جای نگرانی وجود دارد. مخصوصا اگر همراه با دیگر علائم وجود مار در خانه آن را حس کنید.

 

فضولات

مشاهده فضولات در جاهای مختلف هم می‌تواند شما را وادار به تهیه گیاهان دور کننده مار یا سم دور کننده مار بکند. فضولات مارها به‌راحتی قابل تشخیص است. فضولات آنها شبیه فضولات پرندگان است، اما اغلب شامل کمی مو و استخوان هم است (باقیمانده از طعمه‌های آنها).

 

گیاهان دورکننده مار

حالا که نشانه‌های حضور این موجودات را می‌دانیم، چگونه مار را از باغ دور کنیم؟ یکی از روش‌های بسیار ملایم و طبیعی، استفاده از گیاهان دور کننده مار است. شما می‌تواند با خرید بذر یا نهال این گیاهان مارها را از محل زندگی‌تان دور کنید. اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید، استفاده از گیاهان دور کننده مار نیز روش بهتری است. چون برخی روش‌ها و محصولات تاثیر خوبی روی محیط اطراف (مئلا خاک) ندارند.

بهترین گیاهان دورکننده مار عبارت‌اند از:

 

گل جعفری

گل جعفری (Marigold) همواره یکی از گل‌های عالی برای دفع حشره‌ها و باغ‌ها بوده است. این گیاه دور کننده مار ضمن اینکه با رنگ‌های خیره‌کننده‌اش منظره فوق‌العاده‌ای به باغچه شما می‌بخشد، بوی شدیدی را منتشر می‌کند که مارها را فراری می‌سازد. این گیاه با ریشه عمیق‌اش در خاک یک نگهبان عالی برای باغ و باغچه شماست. شما می‌توانید بذر گل جعفری را از «گیامیا» تهیه کنید و آن را بکارید.

گل جعفری از گیاهان دورکننده مار
گل جعفری

سانسوریا (زبان مادر شوهر)

این گیاه آپارتمانی پرطرفدار هم یکی از گیاهان دورکننده مار است. اما چرا این گیاه مارها را دور می‌کند؟ مارها می‌ترسند لبه‌های تیز برگ‌های سانسوریا، هنگامی که از میان آن می‌خزند به آنها آسیب برساند. البته این گیاه فواید دیگری هم دارد؛ مثلا نسبت به بقیه گیاهان اکسیژن بیشتری تولید می‌کند.

سانسوریا از گیاهان دورکننده مار
سانسوریا

علف لیمو

علف لیمو نه تنها دورکننده طبیعی مار و حشرات (مانند مگس و پشه) است، بلکه در برابر خشکی نیز مقاوم، و نگهداری از آن فوق‌العاده ساده است. این گیاه یک بوی اسیدی قوی را از خود ساطع می‌کند که اصلا مورد علاقه مارها نیست. این گیاه انواع مختلفی دارد. هر چه بوی آن شدیدتر باشد، مارها نفرت بیشتری از آن خواهند داشت.

علف لیمو گیاه دورکننده مار
علف لیمو

سیر و پیاز

گفتیم که مارها از بوهای تند و تیز خوش‌شان نمی‌آید. از این نظر، سیر یکی از بهترین گیاهان دور کننده مار است. بوی سیر مارها را گیج می‌کند. آنها بوی این گیاه را با بوی طعمه اشتباه می‌گیرند، اما وقتی به آن می‌رسند می‌فهمند که از غذا خبری نیست. شما می‌توانند این گیاه دفع کننده مار را اطراف باغ و باغچه‌تان بکارید، از آن استفاده کنید و مارها را نیز دور نگه دارید. کاشت بذر پیاز و بذر پیازچه هم تاثیری مشابه با سیر دارند.

سیر از گیاهان دورکننده مار
سیر

نائین نهاوندی (آندروگرافیس پانیکولاتا)

در ادامه پاسخ به این سوال که چگونه مار را از باغ دور کنیم، به یک گیاه بومی هند و سری لانکا می‌رسیم. آندروگرافیس پانیکولاتا که در ایران با نام نائین نهاوندی شناخته می‌شود، برگ‌ها و ریشه تلخی دارد که یک دافع عالی برای مارهاست. حتی برخی می‌گویند برگ‌های این گیاه می‌تواند پوست مار را متورم و او را اذیت کند.

گیاهان دافع مار
آندروگرافیس پانیکولاتا

گل مار

گیاه گل مار (Snakeroot) ریشه و شاخ و برگ تلخی دارد، و برای دفع مارهای مزارع و باغ‌ها به کرات استفاده می‌شود. این گیاه ترکیبی به نام رزرپین دارد که باعث سرگیجه و کاهش ضربان قلب مارها می‌شود. گل مار یک گزینه بسیار قوی در میان گیاهان دور کننده مار که عملکرد آن دست کمی از سم دور کننده مار و پودر دفع کننده مار ندارد.

گل مار برای دور کردن خزندگان
گل مار

آگاپانتوس صورتی

اگر می‌خواهید بدانید چگونه مار را از باغ دور کنیم، اما ترجیح می‌دهید زیبایی فضایتان حفظ شود، آگاپانتوس صورتی یک گزینه مناسب برای شماست. این گل زیبا هم بویی دارد که به‌طور خاص برای مارها آزاردهنده است. جالب اینجاست که برخی افراد از آن برای درمان عفونت سینوسی استفاده می‌کنند.

گل دورکننده مار
آگاپانتوس صورتی

برنجاسف

استفاده از این گیاه برای مقابله با مارها در باغ و باغچه چندان محبوب نیست، زیرا خیلی سریع گسترش پیدا می‌کنند. پس اگر نمی‌توانید وقتی برای نگهداری و کنترل آنها بگذارید، از سایر گیاهان دورکننده مار و عقرب استفاده کنید. با این وجود، این گیاه در مقابل حشرات هم عملکرد بسیار مطلوبی دارد. نمی‌دانیم دقیقا چه ترکیبی در این گیاه باعث این مسئله می‌شود، اما مارها از این گیاه فاصله می‌گیرند.

گیاه دورکننده مار و عقرب
برنجاسف

سم دور کننده مار سمیر

به دنبال پاسخ قاطعانه‌تر و سریع‌تری برای سوال چگونه مار را از باغ دور کنیم هستید؟ سم دورکننده مار سمیر یکی از بهترین محصولات دور کننده مار و عقرب است. سم دورکننده مار سمیر را می‌توانید در گاراژها، انبارها، چادرها، کانتیرهای صحرایی، کارگاه‌های چوب، شن و ماسه، ساختمان‌های پیش ساخته و… استفاده کنید.

5/5 (1 Review)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا