شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

کاشت صیفی جات در باغچه

شاید از اسمش مشخص نباشد، اما کاشت صیفی جات در باغچه یک پروژه هیجان‌انگیز است. تصور داشتن مزرعه‌ای کوچک که هرروز می‌توان محصولات تازه و طبیعی را از آن برداشت کرد، هر فردی را به وجد می‌آورد.

بحث رژیم غذایی سالم را هم که کنار بگذاریم، کاشت صیفی جات در باغچه به ما فرصتی برای دوری از مشغله‌ها می‌دهد، و هزینه‌ها را هم کاهش می‌دهد!

در این راهنمای کامل کاشت بذر صیفی جات در باغچه، بیشتر حواسمان به باغبان‌های کم‌تجربه‌تر بوده است. در ادامه توضیح می‌دهیم چه گیاهانی را در چه زمانی و چگونه بکاریم.

فهرست مطالب

راهنمای کاشت صیفی جات در باغچه

آموزش کاشت صیفی جات در باغچه

می‌دانیم که اینکار ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد. اما اگر مراحل این راهنما را یکی یکی انجام دهید، چیزی کمتر از یک باغچه رنگارنگ با محصولات خوشمزه در انتظارتان نخواهد بود.

مکان مناسب را انتخاب کنید

اولین و مهمترین چیزی که برای کاشت صیفی جات در باغچه (منظورمان کاشت موفق است) نیاز دارید، انتخاب محل مناسب است. دلیل آن هم مشخص است: هرچه محل کاشت صیفی‌های انتخابی شما بهتر باشد، محصول مرغوب‌تری برداشت خواهید کرد.

یک محل ایده‌آل برای کاشت صیفی جات در باغچه چنین ویژگی‌هایی دارد:

 • آفتابی است: بیشتر صیفی جات به 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند. البته چندتایی صیفی برگدار هم هستند که در شرایط سایه-آفتاب هم خوب رشد می‌کنند.
 • زهکشی خوبی دارد: اگر باغچه‌تان زهکشی نامناسبی دارد و وقتی آن را آب می‌دهید چاله‌های متعددی از آب تشکیل می‌شود، قبل از کاشت صیفی جات در باغچه باید به وضعیت آن برسید؛ چون خاک خیس یعنی ریشه‌های پوسیده. اگر خاک‌تان سنگ و نخاله زیاد دارد نیز آنها را جدا کنید، تا جلوی رشد ریشه‌ها را نگیرد و گیاهان را ضعیف نکند.
 • دور از بادهای شدید است: مکان‌هایی که بادهای شدیدی در آنها می‌وزد، می‌تواند گیاهان جوان را رسما با خود ببرد یا گرده‌افشان‌ها را از انجام کار خود باز دارد. البته از جاهایی که رفت‌وآمد زیاد است یا سیل به راحتی جاری می‌شود هم باید دوری کنید.
 • خاکی غنی دارد: خاک شما گیاهان شما را تغذیه می‌کند. کاشت صیفی جات در باغچه‌ای با خاک فقیر (از نظر مواد مغذی)، محصولات ضعیف به شما خواهد داد. برای بهبود وضعیت خاک می‌توانید مقداری کود به آن اضافه و آن را با لایه رویی خاک مخلوط کنید.

در ابتدای کار لقمه خیلی بزرگ برندارید!

بهتر است به یک باغچه کوچک افتخار کنید تا اینکه از یک مزرعه بزرگ ناامید شوید!

یکی از اشتباهات رایجی که مبتدی‌ها در کاشت صیفی جات در باغچه مرتکب می‌شوند، این است که همان اول کار می‌خواهند یک مزرعه بزرگ داشته باشند (و حتی بیشتر از مصرف‌شان بذر سبزی و صیفی بکارند!). با قدم‌های کوچک شروع کنید؛ و در ابتدا فقط چیزهایی را بکارید که می‌دانید آنها را مصرف می‌کنید.

هر اندازه‌ای که برای کاشت صیفی در نظر گرفتید (5 متر در 5 متر، 10 متر در 10 متر یا …)، حتما مسیرهایی را در نظر بگیرید تا بتوانید به گیاهان برای کندن علف هرز و برداشت دسترسی داشته باشید؛ راحت و بدون پا گذاشتن روی محصولات.

کاشت بذر صیفی جات در باغچه

انتخاب بذر برای کاشت صیفی جات در باغچه

اگر تجربه زیادی در کاشت و داشت بذر سبزی و صیفی ندارید، با سبزیجات آسان و پرمحصول کارتان را شروع کنید. ما چند صیفی به همراه چند سبزی آسان را در ادامه فهرست کرده‌ایم، اما حتما نیم نگاهی به آب و هوایتان هم داشته باشید.

(روی نام هر محصول کلیک کنید تا راهنمای دقیق کاشت آن را ببینید)

5 نکته برای انتخاب بذر مناسب:
 • آنچه را که خود (و خانواده‌تان) دوست دارید بخورید انتخاب کنید. اگر کسی بروکلی را دوست ندارد، خودتان را به زحمت نیندازید! اما اگر بچه‌هایتان لوبیا سبز را دوست دارند، آن را پرورش دهید.
 • در مورد اینکه خانواده شما چقدر صیفی جات مصرف می‌کند، واقع‌بین باشید. بیش از حد محصول نکارید. البته همیشه می‌توانید محصول اضافی را به دوستان و آشنایان بدهید.
 • در دسترس بودن صیفی‌ها را در نظر بگیرید. شاید بخواهید به جای محصولاتی که به راحتی در دسترس است، چیزهای خاص‌تری بکارید. همچنین برخی صیفی‌ها وقتی در باغچه کشت شوند، طعم بی‌نظیری دارند و ارزان‌تر هم هستند.
 • برای مراقبت از محصولات در فصل رشدشان آماده باشید. قصد دارید تابستان به مسافرت بروید؟ به یاد داشته باشید که برخی بذرها مثل گوجه فرنگی و کدو سبز در اواسط تابستان رشد جدی‌شان را شروع می‌کنند. اگر تابستان خانه نیستید، پیش از کاشت صیفی جات در باغچه با یک نفر هماهنگ کنید؛ یا محصولات فصل سرد (مانند کاهو، کلم پیچ، نخود و سبزیجات ریشه‌دار) را بهار و پاییز پرورش دهید.
 • از بذر صیفی جات مرغوب استفاده کنید. بذر صیفی جات از خود آنها خیلی ارزان‌تر هستند، اما اگر جوانه نزنند، پول و زمان شما هدر می‌رود. پس از خرید بذرهای مرغوب که ممکن است کمی گران‌تر باشند، نترسید.
آموزش کاشت صیفی جات در باغچه

توجه به زمان کاشت صیفی جات در باغچه

اگر فقط قصد دارید یکی دو بوته گوجه فرنگی بکارید، هفت خوان رستم انتظارتان را نمی‌کشئ. اما اگر قصد دارید یک باغ/مزرعه کوچک (اما کامل) بسازید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هر گیاه باید کجا کاشته شود؟
 • هر بذر در چه زمانی باید کاشته شود؟

 

پیش از کاشت صیفی جات در باغچه به این نکات هم توجه کنید:

 • همه صیفی‌ها نباید به طور همزمان کاشته شوند. محصولات «فصل خنک» مانند کاهو و کلم بروکلی و نخود فرنگی در هوای خنک اوایل بهار (و پاییز) رشد می‌کنند. محصولات “فصل گرم” مانند گوجه فرنگی و فلفل و خیار هم تا زمانی که خاک در اواخر بهار و تابستان گرم نشود، کاشته نمی‌شود.
 • اگر قصد داریدسبزی‌های بلند (مانند لوبیاهای قطبی یا ذرت شیرین) بکارید، ضلع شمالی باغچه‌تان را برای آنها در نظر بگیرید تا روی صیفی‌ها سایه نیندازد. اگر قسمتی از باغچه‌تان سایه دارد، آن را برای صیفی‌های کوچک و فصل خنک بگذارید. اگر هم سایه در قسمت‌هایی اجتناب‌ناپذیر است، آنجا را برای محصولات فصل خنک که با گرم شدن هوا به سایه نیاز دارند در نظر بگیرید.
 • بیشتر صیفی‌ها یکساله هستند (هرسال کاشته می‌شوند). اگر قصد دارید محصولات چند ساله مانند مارچوبه را پرورش دهید، با دقت محل کاشت آنها را مشخص کنید.
 • هنگام کاشت صیفی جات در باغچه در نظر بگیرید که برخی محصولات به سرعت بالغ می‌شوند و دوره برداشت بسیار کوتاهی دارند؛ برخی هم نه (مثلا گوجه فرنگی که کمی دیر اما برای مدت بیشتری محصول می‌دهد).
 • کمی شلخته بکارید! مثلا همه هندوانه‌ها را با هم نکارید تا مجبور شوید همه را با هم برداشت کنید. چند روزی بین آنها فاصله بیندازید تا بتوانید برای مدت طولانی‌تری محصول برداشت کنید.

 

زمان کاشت هر منطقه بر اساس آب و هوای آن تا حدودی متفاوت است؛ و هر محصول ترجیحات دمایی خود را نیز دارد. بهترین زمان کاشت هر صیفی و سبزی را می‌توانید در «گیامیا» و در صفحه مربوط به آنها ببینید.

ما برای هر محصول اطلاعات خاصی درباره نحوه کاشت، داشت و برداشت، از جمله آبیاری و کوددهی و کنترل آفات ارائه می‌دهیم.

تهیه ابزار لازم را فراموش نکنید

از خاک و کود مناسب و آفت‌کش‌ها که بگذریم، ابزار مناسب می‌تواند به شدت به شما در کاشت صیفی جات در باغچه کمک کند، منظورمان وسایلی مانند، بیلچه، دستکش محافظ و چنین مواردی است، که می‌توانید آنها را از اینجا تهیه کنید.

 

هنوز سوالی درباره کاشت صیفی‌های مختلف دارید؟ آنها را در بخش نظرات مطرح کنید تا به شما پاسخ دهیم.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
6 آبان 1400
19 آبان 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …