شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

طرز تهیه کود ورمی کمپوست خانگی

طرز تهیه ورمی کمپوست خانگی هم ارزان است و هم ساده. روش‌های مختلفی برای تولید کود ورمی کمپوست در خانه وجود دارد؛ و ما در این مطلب از «گیامگ» دستورالعمل ساخت یک ظرف کود را توضیح داده‌ایم. شما می‌توانید ورمی کمپوست خانگی را در این ظرف آماده کنید، و هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید.

تنها توصیه ما این است که برای تهیه ورمی کمپوست از زباله‌های خانگی، حتما یک فضای بسته را انتخاب کنید تا کرم‌ها در سرما یخ نزنند، یا در تابستان از گرما هلاک نشوند. البته بهتر است ظرف را در محلی با رفت‌وآمد بالا هم قرار ندهید.

مراحل تهیه کمپوست خانگی

1. وسایل لازم برای تولید ورمی کمپوست در خانه

موارد زیر را تهیه کنید تا آموزش تهیه ورمی کمپوست در خانه را با هم مرحله به مرحله انجام دهیم:

دو ظرف پلاستیکی

ظرف اول برای تهیه ورمی کمپوست خانگی است، و مواد لازم را در آن قرار خواهید داد. ابعاد توصیه‌شده برای این ظرف عمق 40 سانتی‌متر، عرض 50 سانتی‌متر و طول 40 سانتی‌متر است. این ظرف باید کمی انعطاف پذیر باشد تا بتوانید آن را با دریل راحت سوراخ کنید. این ظرف باید درب هم داشته باشد تا کرم‌ها نتوانند از آن خارج شوند.

ظرف دوم در واقع مانند یک سینی برای ظرف اصلی عمل می‌کند. بنابراین، کافی‌ست ظرفی را پیدا کنید که کمی از ظرف اصلی پهن‌تر باشد و ارتفاعی حدود 10 تا 12 سانتی‌متر داشته باشد. این ظرف مایع ایجادشده در روند تهیه ورمی کمپوست در خانه را جمع می‌کند. به این مایع “چای کرم” هم گفته می‌شود، که برای باغ و باغچه و گلدان هم کاربرد دارد.


دریل

دریل برای ایجاد سوراخ در ظرف اصلی است. سوراخ‌های ظرف تولید کود آلی ورمی کمپوست به تنفس کرم‌ها کمک می‌کند. همچنین، اجازه می‌دهد تا مایعات اضافی از جعبه خارج شود تا کرم‌ها غرق نشوند. بهتر است از مته‌هایی با قطر حدود 0.5 سانتی‌متر استفاده کنید.


توری فلزی

این توری را باید کف ظرف تولید ورمی کمپوست خانگی قرار دهیم. اینکار برای این است که کرم‌ها از ظرف خارج نشوند. نوجه کنید که توری از جنسی باشد که زنگ نزند.


چسب ضد آب

از آن برای چسباندن توری فلزی به کف ظرف استفاده خواهیم کرد.


کاغذ خردشده

به قدری کاغذ خردشده نیاز داریم که بتوانید حدود 5 تا 7 سانتی‌متر از ظرف را پر کنید. هر نوع کاغذی برای تهیه ورمی کمپوست از زباله‌های خانگی مناسب است؛ فقط از کاغذهای سنگین، براق و رنگی پرهیز کنید.

تهیه ورمی کمپوست از زباله‌های خانگی

خاک

250 گرم کفایت می‌کند. فقط مطمئن شوید که مواد شیمیایی مضر در آن وجود ندارد. اگر همه چیز خوب پیش برود، به زودی کرم‌ها کمپوست خود را تولید می‌کنند.


آب

مقداری آب برای مرطوب کردن کاغذ و خاک لازم است تا محیطی راحت برای رشد کرم‌ها و تولید ورمی کمپوست ایجاد شود. کاغذ را قبل از استفاده در آب خیس کنید.


کرم

برای تهیه ورمی کمپوست در خانه به حدود 250 گرم کرم ویگلر قرمز نیاز داریم، زیرا آنها به سرعت زباله‌ها را مصرف می‌کنند. البته کرم خاکی هم برای تولید ورمی کمپوست خانگی خوب است. مراقب کرم‌هایی باشید که از گونه‌های مهاجم هستند، مانند کرم جهنده آسیایی.


بیلچه

از بیلچه برای جابجایی کود کمپوست در ظرف در صورت نیاز استفاده خواهیم کرد.


زباله‌های خانگی

این زباله‌ها (شامل ضایعات سبزیجات و میوه) را در یک ظرف درب‌دار جمع‌آوری کنید. این مواد را یکجا در ظرف نریزید. بهتر است کرم‌ها به حال خودشان بمانند، پس تنها یکبار در هفته به آنها غذا دهید.

آموزش تولید ورمی کمپوست خانگی

2. آماده‌سازی ظرف‌ها برای تهیه ورمی کمپوست خانگی

یک طرف ظرف بزرگ را در نظر بگیرید. از وسط لبه ظرف، 5 سانتی‌متر پایبن‌تر را علامت بزنید و یک سوراخ 2.5 سانتی‌متری در قسمت مشخص‌شده ایجاد کنید. همینکار را برای طرف مقابل ظرف نیز انجام دهید.

چهار سوراخ با قطر کمتر از 0.5 میلی‌متر نزدیک گوشه‌های ظرف ایجاد کنید. همه این سوراخ‌ها را با توری فلزی و چسب ضد آب بپوشانید. قبل از ادامه مراحل بعدی طرز تهیه ورمی کمپوست خانگی مطمئن شوید که چسب کاملا خشک شده است.

ظرف اصلی را درون ظرف کوتاه‌تر قرار دهید. هیچ سوراخی روی ظرف کوتاه‌تر ایجاد نکنید.

 

3. آماده‌سازی مواد تهیه ورمی کمپوست از زباله‌های خانگی

کاغذ خردشده و خاک را با مقدار کافی آب (به اندازه مرطوب شدن مواد) ترکیب کنید. حدود 8 سانتی‌متر از عمق ظرف را با این ترکیب پر کنید. حالا کرم‌ها را روی خاک قرار دهید. یک روز به کرم‌ها غذا ندهید تا به این محیط عادت کنند.

مطمئن باشید که این ترکیب کاملا مرطوب است، اما نه تا حدی که چاله‌های کوچک آب در آن تشکیل شود.

روش تولید کود ورمی کمپوست در خانه

4. غذا دادن به کرم‌ها

پس از هر وعده غذایی، موادی مانند ضایعات سبزیجات و میوه‌ها، نان، تفاله قهوه و چای (حتی تفاله چای‌های کیسه‌ای) را در ظرفی جمع کنید. از هرگونه موادی با منشا حیوانی شامل چربی، استخوان، لبنیات، گوشت، و فضولات برای تولید ورمی کمپوست خانگی اصلا استفاده نکنید.

همچنین، توجه داشته باشید که هضم مواد خشکی مانند پوست پیاز برای کرم‌ها زمان بیشتری می‌برد. آنها می‌توانند کاغذهای نازک و کوچک را هضم کنند، اما کیسه‌های چای، برچسب میوه‌ها و پلاستیک را نمی‌خورند.

برای غذا دادن به کرم‌ها و تولید کود ورمی کمپوست در خانه، هفته‌ای یکبار به شکل زیر عمل کنید:

  1. با بیلچه به آرامی حفره‌ای در خاک برای افزودن پسماند غذا ایجاد کنید.
  2. مقداری کاغذ خردشده در حفره بریزید، و بعد پسماندها را اضافه کنید.
  3. آنها را با خاک و کاغذ مرطوب بپوشانید. حتما پسماندها را بپوشانید تا مگس‌ها را به خود جذب نکنند. خاک و کاغذ مرطوب را به ظرف اضافه کنید. مدتی بعد کرم‌ها به اندازه کافی کود ورمی کمپوست درست می‌کنند که می‌تواند این مواد را بپوشاند.
  4. توجه کنید که کرم‌ها چه چیزهایی را می‌خورند و چه چیزهایی را نمی‌خورند. پسماندهایی را که کرم‌ها برای مدتی نخورده‌اند بردارید زیرا ممکن است از این نوع غذا خوششان نیاید (به عنوان مثال، بعضی از کرم‌ها پوست‌های بلند و کامل سیب زمینی یا مرکبات را نمی‌خورند؛ اما اگر آنها را خرد کنید به احتمال زیاد آنها را هضم می‌کنند).
  5. درب را دوباره روی ظرف تولید ورمی کمپوست خانگی قرار دهید.
  6. ظرف پسماندهای غذا را برای هفته آینده بشویید.
طرز تهیه ورمی کمپوست خانگی

5. نگهداری از ظرف تولید ورمی کمپوست در منزل

هر چند ماه یک بار، مایع جمع‌شده در ظرف زیرین را جمع کنید، و از آن به عنوان کود مایع استفاده کنید. آن را روی خاک نزدیک به گیاهان بریزید، یا گیاهان آپارتمانی مانند زاموفیلیا را با آن آبیاری کنید. وقتی ظرف اصلی پر شد (یعنی وقتی کود ورمی کمپوست به پایین سوراخ‌های بالایی که ایجاد کردید رسید)، مراحل زیر را انجام دهید:

  1. یک طرف ظرف را در نظر بگیرید، و حفره تغذیه را در آن قسمت ایجاد کنید تا کرم‌ها را به آن سمت بکشید.
  2. هنگامی که همه کرم‌ها در یک طرف قرار گرفتند‌، کمپوست طرف دیگر را برای استفاده جمع‌آوری کنید.
  3. به جای اینکار، می‌توانید مقداری از کود ورمی کمپوست را روی روزنامه‌ای بریزید و کرم‌ها را جدا کنید. البته اینکار ممکن است کمی ناخوشایند باشد.
  4. حتما آخر هر هفته و پیش از غذا دادن مجدد به کرم‌ها، کود را برداشت کنید.

اگر تعداد زیادی کرم در ظرف وجود دارد، تعدادی از آنها را به باغبان‌هایی که می‌شناسید بدهید یا آنها را در باغ یا باغچه‌تان آزاد کنید.

 

با کمک روش بالا می‌توانید تولید ورمی کمپوست در باغچه را هم انجام دهید. اگر تجربه‌ای در طرز تهیه ورمی کمپوست خانگی در منزل دارید، حتما آن را با ما و سایر خوانندگان «گیامیا» در میان بگذارید.

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
15 اردیبهشت 1400
4 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت-سفید-شدن-سطح-خاک-گلدان
حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده …
علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …