شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

در بهار چی بکاریم؟

در بهار چی بکاریم؟ آشنایی با سبزیجات و صیفی جات مناسب برای کاشت در بهار

 

در این روزها که عطر شکوفه ها از هر طرف محاصره مان کرده و تروتازگی از سر و روی شهر بالا می رود. بی برو برگرد همه مان دلمان می خواهد بدانیم  که در بهار چی بکاریم تا دست این تازگی را بگیریم و به خانه بیاوریم.

اگر می پرسید چطور چنین چیزی ممکن است؛ پس احتمالاً از معجزه بذرها بی خبرید. کافی ست بذرهای مناسب این فصل را به خانه بیاورید و دل به دل خاک و آب و بذر بدهید! آن وقت است که صفای بهار در خانه تان ولوله به پا می کند.

حالا اگر می خواهید بدانید در بهار چی بکاریم و چه بذری مناسب است؛ پس این مقاله رو از دست ندهید تا برایتان بگوییم چه بذر سبزیجات و صیفی جاتی را بکارید تا بهار را به خانه تان دعوت کنید

 

آشنایی با بهترین سبزیجات بهاره

کاشت سبزیجات بهاری کاری است که بسیاری از باغداران از آن لذت می برند. باغبانان پس از گذراندن زمستان طولانی در خانه، مشتاقند قدم بیرون بگذارند و دستان خود را در خاک بگیرند.

به طور کلی سبزی و صیفی جات بسیاری وجود دارند که می توان در فصل بهار آن ها را بکارید. در واقع سبزیجات انواع گوناگونی دارند که شما می توانید برای مصارف روزانه در آشپزی و خشک کرده تازه خوری به صورت سبزی خوردن در کنار سفره استفاده کنید. از جمله سبزیجاتی بهاره می توان به

و … را نام برد. در ادامه سبزیجات پرمصرف و  کاربردی بهاره برای شما عزیزان آورده شده است که در هوای خنک اوایل بهار رشد می کنند و قبل از افزایش دمای تابستان از بذر به محصول می روند.

  1. بذر کاهو

بذر کاهو از ساده ترین سبزیجات برای کاشت در اوایل بهار است. این گیاه در دمای بالاتر از 25 درجه سانتی گراد رشد نمی کند؛  پس بهار گزینه مناسبی برای کاشت این سبزی پرخاصیت و پرکاربرد است. از خوبی های این گیاه سرعت رشد به سزای آن است که بعد از حدود 2 ماه یا کمتر محصول می دهد. شما می توانید برای اینکه کاهوی بیشتری داشته باشید بذرها را در کاشت پی در پی انجام دهید. کاهو در انواع خاک رشد می کند. افزودن مواد آلی و کمپوست در دریافت محصول مرغوب و با کیفیت تاثیر به سزایی دارد.

  1. بذر ریحانریحان

ریحان از سبزیجات خوش خوراک و محبوب همه ما محسوب می شود. کاشت این سبزی در خانه محصولی ارگانیک و خوش عطر و طعمی را به ما می بخشد. از طرفی این سبزی از کاشت آسانی نیز برخوردار است. بهترین روش کاشت ریحان این است که ابتدا آن را در داخل خانه بکارید و سپس در اوایل بهار آن را در محیط بیرون قرار دهید.

  1. بذر گشنیزگشنیز

یکی دیگر از سبزیجات پر مصرف که در هر خانه ای جز ارکان مهم آشپزی محسوب می شود, گشنیز است. این سبزی کاشت آسانی دارد و به راحتی و با انجام چند ترفند ساده می توانید در خانه آن را پرورش دهید. کاشت بذر گشنیز به  صورت مستقیم در فصل بهار انجام پذیر است و نیازی به نشاء کاری نیست. فقط کافی ست بذرها را در بستر کشت با دمای مطلوب 18 تا 25 درجه سانتی گراد بکارید و بعد از دو الی سه هفته سبزی محبوب خود را برداشت کنید.

  1. بذر شویدبذر شوید

از دیگر سبزیجاتی که فصل بهار دل انگیز را می توان برای کاشت آن در نظر گرفت, شوید است. شوید از سبزیجات محبوب ما ایرانی هاست و در آشپزی و طبخ انواع غذاهای ایرانی و همچنین به صورت تازه خوری کاربرد دارد. بسته به هدف و نوع مصرف شوید؛ فصل بهار بهترین فصل برای پرورش این گیاه است. برای مصرف خانگی شوید بهتر است بذرها را از اواسط فروردین تا اوایل اردیبهشت بکارید. شوید را می توان دوباره و چند باره کاشت وحتی برای زمستان نیز فریز کرد.

  1. بذر اسفناجاسفناج

اسفناج باید در هوای خنک کشت شود، در غیر این صورت بذر آن به سرعت پیچ می شود. گونه هایی وجود دارند که  در برابر پیچ شدن مقاوم هستند، اما دیر یا زود (معمولاً زودتر)، همه آنها به بذر می روند. اسفناج به سرعت رشد می کند و برای بهره بردن از آن نیازی به انتظار طولانی نیست. برای تمدید برداشت، می توانید اسفناج جدید را هر هفته یا دو هفته مستقیماً در خاک بکارید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

نیازهای خاک: خاک حاصلخیز و زهکشی خوب با PH خنثی

  1. بذر هویجبذر هویج

خرید هویج ممکن است راحتتر از کاشت آن باشد؛ اما برداشت هویجی که خودتان بکارید هیجان خاصی وجود دارد. هویج بهترین رشد را از بذر کاشته شده دارد. و تا زمانی که نهال های کوچک جوانه بزنند مرطوب نگه داشته می شوند. هویج را می توان در هر شرایط آب و هوایی کاشت. بهار نیز از بهترین فصول کاشت آن محسوب می شود؛ پس بدون معطلی دست به کار شوید و این سبزی پر خاصیت را برای خود به ارمغان آورید.

بهترین صیفی جات مناسب کاشت بهاره

در این فصل جادویی که زمین از سخاوت بیشتری برای برداشت گیاهان برای ما در نظر دارد. کاشت انوع گونه های صیفی جات نیز نباید فراموش شود. در بهار چی بکاریم شامل صیفی جات نیز می شود. صیفی جات از تنوع بسیار شایانی برخوردارند که به صورت میوه تابستانه مثل خربزه و هندوانه و طالبی و خیار می توان نام برد. همچنین صیفی جاتی که در هوای آزاد بهاره می توان در باغ و باغچه و حیاط خانه کاشت؛ انواع گوجه فرنگی, انواع کدو, بادمجان, انواع فلفل, ذرت شیرین و نخود فرنگی و لوبیا سبز است. در ادامه با مهم ترین بذر صیفی جاتی که می توان در فصل بهار کاشت شما را آشنا می کنیم.

 

  1. بذر کدو سبزبذر کدو سبز

کاشت کدو در خانه و درفصل بهار یکی از مزیت های خوبی که دارد. شما را از خرید آن بی نیاز می کند. همچنین کدو یکی از صیفی جاتی است که کاشت آن به راحتی در خانه انجام پذیر است. رشد کدو در مراحل اولیه جوانه زنی ممکن است زمان بر باشد. اما بعد ازین مرحله سرعت رشد صعودی می شود و بعد از حدود 1 ماه قابل برداشت است.

  1. بذر گوجه فرنگیبذر گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اغلب جزو اولین گیاهی است که یک باغبانِ سبزیجات خانگی علاقه دارد آن را پرورش دهد. با وجود انواع مختلف موجود، در حیاط خانه و تراس آپارتمان می توان اندازه ها و انواع مختلف آن را پرورش داد. برای کاشت این صیفی پر مصرف باید فضای کافی برای رشد را داشته باشید. گوجه فرنگی باید به طور منظم آبیاری شود و از سردی  دیررس در بهار و همچنین  گرمای بیش از حد محافظت شود.. انواع مختلفی از گوجه فرنگی وجود دارد گوجه گیلاسی و مینیاتوری و … که به راحتی می توان درگلدان های مناسب در آشپزخانه نگهداری کرد.  گوجه فرنگی های خانگی و ارگانیک را تازه بخورید و یا از آن سس و رب خانگی تهیه کنید.

  1. بذر خیاربذر خیار

 هیچ چیز با خیار تازه چیده شده خانگی، با طعم و مزه بی  نظیر برابری نمی کند. خیار قابلیت این را دارد تا به صورت تازه در تهیه ماست و خیار و انواع سالادها استفاده شود. شما حتی می توانید خیارهای تازه پرورش داده کوچک را به صورت شور یا خیار شور تهیه کنید. خیار را می توان در اوایل یا اواسط بهار در خاک لومی و در گلدانی بزرگ کاشت و در تابستان از آن بهره برد.

  1. بذر بادمجانبذر بادمجان

این صیفی خوشمزه دارای گلهای زیبایی است و برای پرورش در باغ (یا گلدان) در خانه بسیار جذاب است. معمولاً کاشت بدون دردسری دارد. دارای انواع مختلفی است و نهال های آن به سرعت محصول می شوند. بادمجان هایی ارگانیکی که می کارید را می توان برای تهیه ترشی و به صورت کباب پز و به طور کل در آشپزی مصرف کنید.

در آخر

 بی تردید این روزهای بهاری داشتن باغ و باغچه پربار و با محصولاتی به غایت خوشمزه می تواند زیبایی بهار را برای شما دوچندان کند. از طرفی دانستن اینکه در بهار چی بکاریم یا چه سبزی و میوه و حتی گلی را در چه فصل از سال بکاریم تا بهترین نتیجه را بگیریم؛ شما را در تصمیم گیری درباره انتخاب بذر مناسب کمک می کند. برای خرید و مشاهده  تنوع انواع بذرهای سبزیجات و صیفی جات پیشنهاد می کنم از سایت گیامیا دیدن فرمایید.

 

 

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرنوش رضایی
21 فروردین 1400
3 خرداد 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …