شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

علت سفید شدن خاک گلدان چیست؟

حتماً شما نیز با مشکل سفید شدن خاک گلدان مواجه شدید. طوری‌که‌ تا همین اواخر خاک گلدانتان به‌رنگ قهوه‌‌ای بود؛ اما الان یک لایه سفید روی آن را پوشانده است. همین هم باعث شده تا در اینترنت به دنبال راهی برای رفع آن باشید. اول از همه آرامش خودتان را حفظ کنید. ‌چراکه علت سفید شدن خاک گلدان، لزوماً کپک نیست. و ممکن است دلایل ثانوی و محیطی باعث ایجاد آن شده باشد. که در این مقاله قصد درایم علت سفیدن شدن خاک را بررسی کنیم؛ پس اگر به دنبال دلیل و نحوه برطرف کردن آن هستید با ادامه مطلب با ما همراه شوید.

فهرست مطالب

what-is-whitening-soil-of-pot
سفیدک های روی سطح خاک

علت سفید شدن سطح خاک گلدان چیست؟

 

رسوبات بی ضرر (نمک و آهک)

 

هنگام آبیاری گیاهان، ممکن است نمک و آهک کود و خودِ آب روی سطح خاک گلدان جمع شود. با گذشت زمان، این بقایا ممکن است روی خاک گلدان باقی بمانند، حتی زمانی که گیاهان را از بالا به روش معمول آبیاری کنید.

باقی‌مانده‌ها را می‌توان با بافت خشک و شکننده آنها تشخیص داد. رسوبات این چنینی زمانی رخ می دهد که آب و مواد مغذی موجود در آن توسط گیاه جذب شود، اما نمک و آهک از آب باقی مانده و در خاک گلدان جمع می شود. برای بازگرداندن خاک گلدان به رنگ قهوه ای زیبا، به سادگی می توانید چند سانتی متر اول خاک را که حاوی رسوبات معدنی است بردارید و دوباره گلدان را با خاک گلدان تازه پر کنید. مطمئن شوید که گلدان را فقط تا دو سانتی متر از لبه پر کنید، در غیر این صورت ممکن است هنگام آبیاری گیاهان، آب و خاک گلدان از گلدان خارج شود.

آبیاری بیش از حد

 

تقریباً در هر خاک گلدانی مقدار مشخصی از کپک یافت می‌شود. و این چیز خوبی است، زیرا کپک‌ها همراه با باکتری‌های خاک و حشرات، به طور طبیعی مواد آلی موجود در زمین را به کود تبدیل می‌کنند. با این حال، اگر کپک و سفیدی بیش از حد گسترش یابد تا جایی که  به وضوح سطح خاک گلدان قابل مشاهده نباشد، این اغلب نتیجه مراقبت نادرست از گیاهان است.

اگر با گیاهان خود سخاوتمندانه برخورد می‌کنید و آن‌ها را بیش از حد آبیاری کنید، خاک گلدان دائماً مرطوب خواهد بود پس بستر مناسبی برای رشد کپک ایجاد می‌کند.

اگر از خاک گلدانی با محتوای کمپوست بالا نیز برای گیاهان خود استفاده کرده‌اید، آبیاری بیش از حد شرایط رشد عالی را برای کپک‌ها و حتی قارچ ها فراهم می‌کند. دلیل هم آن است که مواد کمپوست موجود در چنین خاک‌هایی یک بستر عالی برای رشد کپک‌ها هستند که از هاگ‌هایی که تقریباً در همه جا وجود دارند ایجاد می‌شوند. برای از بین بردن سفید شدگی و کپک از خاک آسیب دیده خود، بهترین راه حل این است که کل گیاه را بیرون ببرید و آن را مجدداً گلکاری کنید

استفاده از خاک شور

 

گاهی هم در مخلوط خاک ممکن است از بسترهایی استفاده شود که خود حاوی املاح و نمک‌ها و حتی آهک باشد. در سطح چنین خاک‌هایی بعد از مدتی با آبیاری مداوم و جذب رسوب بیشتر و هدایت شدن املاح به سطح خاک توسط رطوبت، یک لایه نمکی یا سفید رنگ تشکیل خواهد شد. پس برای کاشت گیاهان خود خصوصاً گیاهان آپارتمانی که حساس‌ترند از انواع خاک‌های استاندارد مرغوب استفاده کنید. اگر هم خود خاک‌ها را جداگانه مخلوط می‌کنید به این نکته توجه کنید که از مواد اولیه و بسترهای مطمئن بهره بگیرید.

این مواد معدنی همچون نمک که در سطح خاک ایجاد می‌شوند. به راحتی با نمک شویی خاک گلدان آن را برطرف کنید. طوری‌که روی سطح گلدان آب ولرم بریزید. به‌اندازه‌ای که آب از سطح گلدان بیشتر نشود. این کار را هر 6 ماه یکبار انجام دهید.

جلوگیری-از-سفید-شدن-خاک-گلدان-1

برای جلوگیری از سفید شدن چه‌کار کنیم؟

 

حال که با علت سفید شدن سطح خاک گلدان آشنا شدیم. وقت آن است که راه‌های جلوگیری و رفع آن را بدانیم. همانطور که قبلاً اشاره کردیم بهتر است چند سانت از سطح خاک را برداشته و بجای آن از خاک جدید یا ورمی کمپوست  به سطح گلدان اضافه کنید. اگر امکان اضافه کردن خاک به سطح گلدان را ندارید حداقل چند سانت از سطح را زیر و رو کرده و اصطلاحاً صله شکنی کنید و سپس یک آبیاری عمیق انجام دهید تا بخشی از این املاح شسته شده و از زیر گلدان خارج شود. برای گلدان‌هایی هم که آبیاری آن‌ها از پایین انجام می‌شود هرز گاهی یک‌بار آبیاری از بالا انجام دهید تا املاح جمع شده شسته شوند.

از آنجایی که تجمع املاح باعث آهکی شدن و قلیایی شدن خاک هم می‌شود و رشد گیاه را متوقف می‌کند بنابراین ازکود هیومیک اسید استفاده کنید و بسته به نوع گیاه در برنامه غذایی آن‌ها قرار دهید. اسید هیومیک با کاهش اسیدیته خاک جذب عناصر را بالاتر می‌برد و منجر به آزاد شدن برخی املاح محبوس در خاک نیز می‌شود درنتیجه به کاهش این سفیدک‌ها خصوصاً پیشگیری از آن بسیار کمک می‌کند. برای اغلب گیاهان آپارتمانی دو ماه و نیم تا سه ماه یک‌بار استفاده از کود هیومیک اسید پیشنهاد می‌شود و برای سایر گیاهان بسته به نوع و نیازشان با فواصل مختلف مصرف خواهد داشت. بررسی زهکش گلدان از جمله مواردی است که بطور غیرمستقیم به رفع این مشکل کمک می‌کند چراکه در صورت خروج آب اضافی از گلدان طبیعتاً بسیاری از املاح و نمک‌های اضافی از گلدان خارج شده و این به بهبود وضعیت خاک کمک می‌کند.

در پایان

در این مقاله سعی کردیم به علت سفید شدن سطح خاک گلدان بپردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم تجربۀ سفید شدن خاک گلدان‌تان را داشتید با ما درمیان بگذارید. و درصورت امتحان کردن راه‌های دیگر با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

0/5 (0 Reviews)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرنوش رضایی
5 اسفند 1400
4 اسفند 1400

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

علت رشد نکردن سبزیجات
وقتی با عشق و علاقه سبزی‌کاری را شروع می‌کنید، شاید رشد نکردن سبزی‌ها از پژمرده شدن آنها بیشتر فکر شما را مشغول کند! می‌دانیم که کاشتن پنجاه مدل سبزی …