شیراز - فلکه مصدق - بلوار غدیر
بین کوچه 12 و 14 - دراک استور(گیامیا)

روش نگهداری زاموفیلیا

نگهداری زاموفیلیا از کم‌توقع‌ترین گیاهانی که می‌شناسید هم راحت‌تر است. ساده بودن نگهداری گیاه زاموفیلیا به دلیل آن است که این گیاه بومی آفریقای مرکزی است. این یعنی زاموفیلیا مشکی و سایر گونه‌های آن به آب‌وهوای نه چندان خوشایند، دوره‌های طولانی خشکسالی و باران‌های شدید عادت کرده است. ترکیب برگ‌های شاداب و براق، شیک بودن و سادگی نگهداری زاموفیلیا، آن را به یک گیاه آپارتمانی پرطرفدار در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

برای آشنایی با نگهداری گیاه زاموفیلیا،‌ با مجله «گیامگ» همراه باشید.

در این مطلب می‌خوانید

فواید گل زاموفیلیا
نگهداری گیاه زاموفیلیا

معرفی گیاه زاموفیلیا

Zamioculcas zamiifolia از از خانواده آراسه است و از قرن‌ها پیش وجود داشته. زاموفیلیا از آفریقا می‌آید؛ جایی که مردم آن را در فضای باز می‌کاشتند. چند دهه پیش، مهد کودک‌های هلندی واقع در آفریقای جنوبی، متوجه پتانسیل تکثیر گیاه زاموفیلیا شدند. در سال ۱۹۹۶ این گیاه در سراسر جهان معروف شد. از آن زمان به بعد، گیاه زاموفیلیا راخ خود را به قلب، خانه و محل کار ما پیدا کرده است.

گیاه زاموفیلیا که با نام‌های نخل اروید، گیاه جاودانگی، گیاه همیشگی و گیاه پولادی هم شناخته می‌شود. چراکه از بین بردن آن از نگهداری زاموفیلیا به مراتب دشوارتر است. در زبان انگلیسی هم این گیاه نام‌های گوناگونی از جمله ZZ plant، Zanzibar plant، Zee Zee plant و Zizi plant دارد.

 

ویژگی‌های ظاهری گیاه زاموفیلیا

گیاه پولادی یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز و گل‌دار است. البته، خشکی طولانی مدت ممکن است باعث خزان کردن این گیاه دوست‌داشتنی شود. ساقه‌های زاموفیلیا از هم جدا هستند. برگ‌های زیبای این گیاه براق و چرم مانند هستند. در عین بر بی‌دردسر بودن نگهداری زاموفیلیا، سرعت رشد آن هم بالاست، و می‌تواند تا ۱ متر هم رشد کند.

نگهداری زاموفیلیا تنها چیزی که باعث محبوبیت آن می‌شود نیست. زاموفیلیا گونه‌های مختلفی هم دارد که در زیبایی با یکدیگر رقابت می‌کنند، از جمله:

 1. زاموفیلیا بلک، مشکی یا سیاه
 2. زاموفیلیا طلایی یا ابلق
 3. زاموفیلیا سبز
 4. زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله)

در ادامه با هریک از این گونه‌ها و نحوه نگهداری از آنها کاملا آشنا می‌شویم.

نگهداری زاموفیلیا بلک
زاموفیلیا مشکی

نگهداری زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا مشکی احتمالا پرطرفدارترین گونه این گیاه آپارتمانی‌ست. برگ‌های زاموفیلیا سیاه رنگ بنفش بسیار تیره‌ای دارند که از کمی فاصله به رنگ مشکی دیده می‌شوند. در زبان انگلیسی نیز به این گونه زاموفیلیا کلاغ می‌گویند. این گونه نسبتا جدید است، و قدمت گونه‌های دیگر را ندارد.

برگ‌های جدید زاموفیلیا سیاه ممکن در ابتدا به رنگ سبز باشند. اما با گذشت زمان رنگ آنها تغییر خواهد کرد. زاموفیلیا مشکی به دلیل کمیاب بودن، قیمت زیادی دارد. البته خیره‌کنندگی این گیاه به معنای دشوار بودن نگهداری زاموفیلیا بلک نیست.

 

شرایط نگهداری زاموفیلیا بلک

 • آب: نیاز کم به آب از شرایط شناخته‌شده نگهداری زاموفیلیا بلک و گونه‌های دیگر است. زاموفیلیا مشکی بر برابر خشکی مقاوم است، و حتی می‌تواند چند هفته بدون آبیاری زنده بماند. توجه داشته باشید که زاموفیلیا سیاه بهترین رشد را زمانی دارد که بین دو آبیاری خاک آن خشک شده باشد. پس اصلا سعی نکنید تا خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید. زاموفیلیا مشکی در رابطه با رطوبت هم قانع است، و می‌تواند فضاهایی با رطوبت کم را تحمل کند.
 • خاک: مهمترین ویژگی خاک در نگهداری زاموفیلیا بلک، سبک بودن و زهکشی بالاست؛ مثلا خاکی مانند خاک کاکتوس. چرا؟ چون ریزوم زاموفیلیا مشکی حساس است، و خاک باید بتواند آب اضافی را از خود عبور دهد و مانع از غرقابی شدن ریشه شود.
 • نور: زاموفیلیا مشکی می٬‌تواند در انواع شرایط نوری رشد کند. از نور کم تا نور روشن و زیاد،‌ همه برای نگهداری زاموفیلیا بلک مناسب است.
نگهداری زاموفیلیا طلایی
زاموفیلیا ابلق

زاموفیلیا طلایی (ابلق)

در کنار زاموفیلیا بلک، زاموفیلیا طلایی، گلد یا ابلق نیز یکی دیگر از گونه‌های کمیاب و گران‌قیمت زاموفیلیاست. برگ‌های زاموفیلیا طلایی رگه‌های کرم و طلایی دارند؛ یا کاملا طلایی هستند. مانند سایر گونه‌ها، نگهداری زاموفیلیا طلایی هم بسیار ساده، و برای دکوراسیون فضاهای داخلی بسیار مناسب است.

 

روش نگهداری زاموفیلیا طلایی

 • آب: آبیاری زاموفیلیا طلایی هم مانند زاموفیلیا مشکی است. پیش از آنکه به آن آب بدهید،‌ اول خاک را بررسی کنید. اگر تا عمق ۲ سانتی‌متری آن کاملا خشک بود، به گیاه آب بدهید.
 • خاک: یک خاک سبک (برای مثال مخلوط کوکوپیت و پرلیت) با زهکشی مطلوب برای نگهداری گل زاموفیلیا ابلق مناسب است.
 • نور: برای اینکه برگ‌های زیبای زاموفیلیا طلایی بتوانند رنگ خود را حفظ کنند، به نور بیشتری در مقایسه با زاموفیلیای سبز نیاز دارد.
نگهداری گیاه زاموفیلیا سبز
زاموفیلیا سبز

زاموفیلیا سبز

احتمالا وقتی چند دقیقه پیش در حال جستجوی شرایط نگهداری زاموفیلیا بودید، این گونه را در ذهن داشتید. زاموفیلیا سبز حالا در سراسر جهان موجود است، و البته قدیمی‌ترین گونه این گیاه هم محسوب می‌شود. اصلی‌ترین شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا سبز عبارت‌اند از:

 • آب: برای این گونه شاداب هم آبیاری را بعد از خشک شدن خاک آن انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید به آن آب بدهید، اصلا نگران نباشید؛ چون مشکلی برای گیاه پیش نخواهد آمد. فراموش نکنید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات متعددی در زاموفیلیا سبز می‌شود.
 • خاک: هر خاک سبک با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است. زاموفیلیا معمولا به کوددهی هم نیاز ندارد. اما می‌توانید یکبار در ماه به آن کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰ بدهید، تا رشد بهتری داشته باشد.
 • نور: پیشنهاد می‌کنیم این گیاه را در برابر نورهای شدید و مستقیم قرار ندهید تا برگ‌های آن نسوزد. نور روشن، و مخصوصا غیرمستقیم و نیم‌سایه برای زاموفیلیا سبز بسیار مطلوب است.

ویژگی‌ها و فواید گل زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا دست از شگفت‌زده کردن ما برنمی‌دارد. علاه بر سادگی نگهداری زاموفیلیا و زیبایی چشمگیر، این گیاه فواید مختلفی هم دارد.

یکی از مهمترین فواید گل زاموفیلیا، قدرت آن در تصفیه کنندگی هواست. براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این گیاه می‌تواند سمومی مانند بنزن، تولوئن و… در هوا را از بین ببرد، و آن را پاک کند. این نکته در فواید گل زاموفیلیا این گل را به یک گل آپارتمانی برای خانه‌ها و اداره‌ها تبدیل می‌کند. جاب است بدانید که در مناطق مختلف تانزانیا، از آب گیاه زاموفیلیا برای درمان گوش درد، التهاب و زخم هم استفاده می‌شود.

 

آیا زاموفیلیا سمی است؟

ممکن است چیزهایی در مورد سمی بودن این گیاه شنیده باشید. البته اصلا جای نگرانی نیست. زیرا زاموفیلیا تنها در صورتی که خورده بشود، برای انسان‌ها و حیوانات سمی‌ست. اما لمس برگ‌ها و ساقه‌های آن مشکلی ایجاد نمی‌کند، و می‌توانید بی‌دغدغه از زیبایی آن لذت ببرید. اما محض احتیاط، بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

5/5 (1 Review)

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
Share on twitter
توییتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فاطمه استدلال
29 بهمن 1399
29 بهمن 1399

دسته‌بندی محتوا

مطالب پیشنهادی

معایب گلدان فلزی برای گیاه
هرکدام از ما که به قصد خرید گلدان پلاستیکی سبک و ساده به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سر زده باشیم، حتما با دیدن گلدان‌های فلزی مدرن و جذاب وسوسه …